Forbrugertilliden faldt i juli

Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at forbrugertillid er -5,4 i juli, lyder det fra Dansk Erhverv.

Foto: 123RF.com

Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at forbrugertillid er -5,4 i juli, lyder det fra Dansk Erhverv. Det er lidt dårligere end i juni, hvor forbrugertilliden var -4,4. Det er især forbrugernes forventninger og vurdering af Danmarks økonomiske situation, der trækker ned i juli.

”Det er en streg i regningen, at forbrugertilliden falder. Det kommer ovenpå en periode, hvor optimismen blandt forbrugerne så småt er vendt tilbage. Men det er også bemærkelsesværdigt, at forbrugertilliden falder. De danske forbrugere oplever ellers mange positive tendenser i øjeblikket med faldende inflation og høj lønvækst. Det kunne med rette give grobund for optimisme blandt forbrugerne, men det sker altså ikke”, siger Kristian Skriver, cheføkonom.

Det er i det hele taget overraskende, at forbrugertilliden stadig er negativ, når privatøkonomien er i bedring. Det skal ses i lyset af at den høje inflation i 2022 og 2023 stadig kan mærkes i budgetterne hos mange familier.

”Når vi ser fremad, så forventer vi forbrugertilliden øges i takt med at danskernes købekraft forbedres. En forbedret købekraft og øget forbrugertillid er godt nyt for dansk økonomi, fordi vi venter, at privatforbruget kommer til at blive en vigtig vækstmotor for dansk økonomi i 2024”, slutter Kristian Skriver.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

31.10.2025hair.dk

Kan din lønfastsættelse klare ”velkommen på forsiden”-testen?

31.10.2025hair.dk

Private virksomheder øger deres grønne indkøb markant

30.10.2025hair.dk

Nye EU-regler om garanti og oplysninger i detailhandlen

27.10.2025hair.dk

Bredt flertal vil trykke på pauseknap for EU-krav til bærerdygtighedsrapportering

24.10.2025hair.dk

Flere gode nyheder til SMV’erne i ny finanslov

23.10.2025hair.dk

Danmarks første AI-podcast om arbejdsmiljø

22.10.2025hair.dk

Myndighederne forlænger levetiden af dankort til erhverv

21.10.2025hair.dk

Nye vejledninger om forbudt brug af AI

Events

Se alle

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023