Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

Forsikringspriserne stiger for tre ud af fire SMV’er, og i nogle brancher er stigningerne over 20 pct, viser ny medlemsundersøgelse fra SMVdanmark. Praktiske barrierer bremser mobiliteten i markedet.

Foto: 123rf.com

Forsikringsudgifterne stiger markant for danske SMV’er, men konkurrencen på markedet fungerer ikke, som man kunne forvente. En ny medlemsundersøgelse fra SMVdanmark viser, at 76 pct. af virksomhederne har oplevet prisstigninger det seneste år, og i flere brancher er stigningerne betydelige. 

I transport og godshåndtering har hver tredje virksomhed oplevet prisstigninger på over 20 pct. Samtidig viser analysen, at selv store prisforskelle ikke automatisk fører til, at virksomhederne skifter forsikringsselskab. 

Markante prisstigninger på tværs af brancher 

Prisstigningerne rammer bredt. 49 pct. af virksomhederne har oplevet stigninger på op til 10 pct., 20 pct. har oplevet stigninger på op til 20 pct., og 9 pct. har haft prisstigninger på mere end 20 pct.  

Ifølge underdirektør for politik og analyse i SMVdanmark, Alexander Søndergaard, er udviklingen bekymrende: ”Forsikringer er en helt grundlæggende del af virksomhedernes drift. Når priserne stiger så markant og så bredt, rammer det direkte på bundlinjen hos de små og mellemstore virksomheder. Det er ikke en udgift, man bare kan vælge fra, og derfor skal vi kunne have tillid til, at markedet fungerer, og at konkurrencen er reel.” 

Han peger på, at der er tale om et generelt pres på tværs af erhvervslivet, og at virksomhederne i forvejen kæmper med stigende omkostninger på en række områder. 

Store prisforskelle får ikke flertallet til at skifte 

Analysen viser samtidig, at mobiliteten på markedet er begrænset. Hvis virksomhederne kunne få de samme forsikringer 10 pct. billigere i et andet selskab, ville kun 45 pct. overveje at skifte. 28 pct. ville ikke, og 27 pct. er i tvivl. 

Selv ved en prisforskel på 20 pct. er det kun 34 pct., der angiver, at de vil overveje at skifte selskab  

”Det er tankevækkende, at selv en besparelse på 20 pct. ikke får et klart flertal til at reagere. Det tyder på, at der er barrierer i markedet, som gør det svært for virksomhederne at handle på prisforskelle,” siger Alexander Søndergaard. 

Bindinger og praktiske barrierer hæmmer konkurrencen 

Næsten halvdelen af virksomhederne er bundet af flerårige aftaler. 36 pct. har aftaler på op til tre år, og 13 pct. har aftaler med en løbetid på over tre år  

Samtidig oplever mange det som en barriere at have forsikringer fordelt på flere selskaber. Næsten tre ud af fem vil enten undgå at splitte deres forsikringer eller stiller høje krav til at gøre det  

”Når næsten halvdelen er kontraktligt bundet, og flertallet samtidig oplever praktiske barrierer ved at samle eller flytte deres forsikringer, så er det ikke sikkert, at konkurrencen fungerer optimalt. Pris alene er åbenbart ikke nok til at skabe bevægelse,” siger Alexander Søndergaard. 

SMVdanmark opfordrer til, at der sættes fokus på gennemsigtighed, mobilitet og konkurrence på forsikringsmarkedet, så virksomhederne reelt får mulighed for at reagere på prisstigninger. 

Fakta

  • 76 pct. af SMV’erne har oplevet prisstigninger på deres forsikringer det seneste år. 
  • 31 pct. af virksomhederne i transport og godshåndtering har oplevet prisstigninger på over 20 pct. 
  • Kun 34 pct. vil overveje at skifte forsikringsselskab ved en prisforskel på 20 pct. 
  • Næsten halvdelen af SMV’erne er bundet af flerårige aftaler. 
  • Kilde: SMVdanmarks medlemsundersøgelse, efteråret 2025. 

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

27.02.2026hair.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

27.02.2026Icon Hair

Sponseret

Icon Hair går all-in på Norden

26.02.2026hair.dk

92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter

25.02.2026hair.dk

Producentansvaret skal være materialeneutralt

24.02.2026hair.dk

Forbrugeroptimismen spirer – trods fortsat usikkerhed

23.02.2026hair.dk

DI lancerer historisk 2035-plan

20.02.2026Toftild alternativt hår

Sponseret

Spring Collection fra House of Christine lander i marts - Er din salon klar?

20.02.2026hair.dk

Regningen i producentansvaret for emballage sænkes

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
Trend Tour SS26 - Point of creation

En aften med teknik, kunst og passion i verdensklasse Glæd dig til en aften, hvor saksen danser, kreativiteten får frit spil og farverne gløder. Vi inviterer dig ind i en verden af form, bevægelse og præcision sammen med Pivot Point & Micke Haglund.

Dato

23.02.2026

Tid

18:30

Sted

Næstved

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
Trend Tour SS26 - Point of creation

En aften med teknik, kunst og passion i verdensklasse Glæd dig til en aften, hvor saksen danser, kreativiteten får frit spil og farverne gløder. Vi inviterer dig ind i en verden af form, bevægelse og præcision sammen med Pivot Point & Micke Haglund.

Dato

24.02.2026

Tid

18:30

Sted

Odense

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
Trend Tour SS26 - Point of creation

En aften med teknik, kunst og passion i verdensklasse Glæd dig til en aften, hvor saksen danser, kreativiteten får frit spil og farverne gløder. Vi inviterer dig ind i en verden af form, bevægelse og præcision sammen med Pivot Point & Micke Haglund.

Dato

26.02.2026

Tid

18:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Salon training

Book en tekniker i din salon

Dato

01.03.2026

Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

02.03.2026

Sted

Silkeborg

ZENZ
Kursus
Klippekursus Herre

Få klippeteknikkerne ind under huden med dette intensive grundkursus i herreklip.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023