Nu skal du indberette din markedsførte emballage for 2024: Sådan gør du

Er du en af de godt 40.000 virksomheder, der bliver omfattet af det udvidede producentansvar, skal du i gang med at registrere dit forventede forbrug af emballage for resten af 2024.

Foto: 123RF.com

Den 1. juli 2025 træder det udvidede producentansvar for emballage i kraft i Danmark, men allerede nu; fra 1. april 2024 skal du registrere det emballage, du ”tilgængeliggør” på det danske marked. Fristen for registreringen er 31. august 2024. 
 
Sådan registrerer du:
Dansk Erhverv anbefaler, at du melder dig ind i kollektivordningen VANA, som sørger for at registrere din virksomhed i det nationale producentansvarsregister hos Dansk Producentansvar.  

VANA er stiftet og bakkes op af Danmarks største branche- og erhvervsorganisationer, hvis medlemmer tæller ca. 80% af de virksomheder, der bliver omfattet af producentansvaret på emballage, og dækker alle brancher. Landbrug & Fødevarer, DagSam, Dansk Erhverv og Dansk Industri stiftede VANA i 2021 for at hjælpe danske virksomheder med at løfte det udvidede producentansvar miljørigtigt, administrativt enkelt og omkostningseffektivt.
 
Hos VANA skal du via medlemsportalen indtaste jeres forventede emballagemængder for 2024, når I er klar til at indberette dem til myndighederne. På den måde kan du klare det hele nemt og samlet ét sted.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

06.03.2026hair.dk

Nye regler om løngennemsigtighed på vej

05.03.2026hair.dk

70 pct. af virksomhederne bruger nu AI

04.03.2026hair.dk

Problemer på de digitale markedspladser

03.03.2026hair.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

02.03.2026hair.dk

SMVdanmark: Valget skal handle om, hvordan vi gør kagen større

02.03.2026hair.dk

Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv

27.02.2026hair.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

27.02.2026Icon Hair

Sponseret

Icon Hair går all-in på Norden

Events

Se alle
Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

09.03.2026

Sted

Kolding

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

09.03.2026

Tid

18:00

Sted

Pharmakon, Hillerød

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

10.03.2026

Tid

18:00

Sted

Id Hair, Rødovre

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023