Et skridt på vejen mod fair konkurrence: Temu anklages for at manipulere kunderne

Temu bryder reglerne om alt fra manglende beskyttelse af mindreårige til vildledning af forbrugerne. Det mener Forbrugerrådet Tænk og en række europæiske forbrugerorganisationer, som nu klager over den fremadstormende kinesiske platform. Klagen vækker begejstring hos Dansk Erhverv, som længe har råbt op om Temus tvivlsomme metoder

Foto: 123RF.com

Kinesiske Temu er trods advarsler om farlige produkter og dårlige brugeranmeldelser stormet frem blandt danske og europæiske forbrugere, og alle produktgrupper er ramt - også skønhedsprodukter til både hud og hår.

Det er dog sket ved hjælp af ulovlige metoder, vurderer Forbrugerrådet Tænk, som i samarbejde med en række europæiske forbrugerorganisationer nu klager til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen over Temu. Organisationerne mener, at Temu bryder reglerne i Digital Service Act.

Temu anklages for at bruge ”Dark Patterns,” hvilket vil sige manipulerende digitale designs. Den kinesiske platform anklages også for at vildlede forbrugerne, gøre det svært at slette sin konto, skjule kontaktoplysninger om sælgerne på platformen og for ikke at beskytte mindreårige på platformen.

Glæde hos Dansk Erhverv

Klagen vækker stor begejstring hos Dansk Erhverv, forklarer Niels Ralund, som er E-handelsdirektør i Dansk Erhverv:

”Vi har længe råbt om Temus yderst tvivlsomme metoder på mange paramentre, og vi har i lang tid efterlyst, at de nationale myndigheder kommer på banen og sørger for, at de store platforme som Temu og Wish bliver kontrolleret. Derfor er vi glade for, at der nu sker noget.”

”Hvis Temu ikke overholder de få regler, de faktisk skal, så bliver det endnu mere urimeligt. For Temu skal i forvejen ikke leve op til de samme regler om eksempelvis produktsikkerhed, som danske og europæiske virksomheder bruger krudt på at overholde,” uddyber han og henviser til, at fordi Temu er en platform, så er virksomheden juridisk set ikke ansvarlige overfor myndighederne for lovligheden af de produkter, der bliver solgt af sælgere fra tredjelande via platformen.

Behov for ens regler

Klagen er en rigtig god start, og Niels Ralund håber, at den vil sætte gang i yderligere tiltag mod Temu:

”Det vigtigste skridt ville være at sikre, at Temu og andre onlinemarkedspladser skal spille efter nøjagtig de samme regler som de danske og europæiske virksomheder. Det vil eksempelvis betyde, at de ikke bare kan sende ikke-kontrollerede produkter fra tredjelande ind på det europæiske marked.”

Klager i flere lande – Temu retter ind

Det er ikke første gang, at Temu bliver anklaget for ulovligheder. I Tyskland har sammenslutningen af tyske forbrugerrettighedsorganisationer advaret Temu om, at de ville lægge sag an, hvis ikke Temu droppede deres ”arbitrære rabatter, tvivlsomme anmeldelser og manipulative designs.” Det har fået e-handelsgiganten til at rette ind og ændre adfærd.  

I Sydkorea har Temu efter flere sager om farlige produkter – blandt andet til børn – indgået en aftale med myndighederne om at forbedre produktsikkerheden. Samtidig undersøger myndighederne, om der skal laves en lov, der vil gøre Temu til juridisk ansvarlig for produktsikkerheden.

De sager giver Niels Ralund håb: ”Jeg tror ikke, at man skal tro, at Temu ikke ved, hvad de gør, men hvis klagerne kan få Temu til at overholde de regler, de rent faktisk er underlagt, så når vi et stykke. Imens vil vi så fortsat arbejde for, at de bliver underlagt de samme regler og kontroller, som deres konkurrenter er.”

www.danskerhverv.dk

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

04.03.2026hair.dk

Problemer på de digitale markedspladser

03.03.2026hair.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

02.03.2026hair.dk

SMVdanmark: Valget skal handle om, hvordan vi gør kagen større

02.03.2026hair.dk

Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv

27.02.2026hair.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

27.02.2026Icon Hair

Sponseret

Icon Hair går all-in på Norden

26.02.2026hair.dk

92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter

25.02.2026hair.dk

Producentansvaret skal være materialeneutralt

Events

Se alle
Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

09.03.2026

Sted

Kolding

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

09.03.2026

Tid

18:00

Sted

Pharmakon, Hillerød

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

10.03.2026

Tid

18:00

Sted

Id Hair, Rødovre

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023