Når salonen skal indrettes

Formlandmessen i Herning er netop slut, og der er masser af god indretningsinspiration til frisørene, der gerne vil friske salonerne op.

Der er masser af inspiration at hente for frisørerne, der gerne vil give salonen et pift, på Formland. Foto: Pia Finne

20.08.2025

Pia Finne, hair.dk

Frisørsalonerne skal være levende og spændende for kunderne at komme ind i, og med små greb kan man skabe nyt liv. På Formland messen i Herning er trenden til den kommende sæson netop blevet præsenteret, og der er masser at hente, når salonen skal have et pift.

Nuova Nostalgia kaldes trenden, der er skabt af Studie FlyHelsted, og her gælder det følelsen af kærlighed, tryghed og lykke – en varm længsel, der forbinder fortid og nutid med et moderne twist.

I en verden præget af forandring og usikkerhed, skaber denne længsel et roligt åndehul. Vi søger stabilitet i det genkendelige, det ægte og det nære. Vi dyrker traditionerne og de gamle dyder, der binder generationer sammen. Forrådskammeret fyldes op og dulmer vores bekymringer – det giver tryghed og en følelse af fællesskab i at være forberedte. Vi vender blikket mod det lokale, hvor bæredygtighed og kvalitet får ny værdi.

Stilen er klassisk og romantisk, med et drømmende strejf af eventyr og poesi. Naturen inviteres helt ind, og julen toner frem med englelyd og varme hjerter.

Foto: Pia Finne

Det handler om nærvær og fordybelse, og at skabe et frirum fra den digitaliserede hverdag. Det analoge og sanselige giver mental ro og hylder pausen og skaberkraften. En direkte forbindelse til væksthuset og naturen giver os jordforbindelse – og åbner for en dybere respekt og kontakt med planternes kraft.

Farverne er dybe og mættede og skaber en følelse af at være omsluttet. Materialerne spænder fra blødt fløjl til rå flet i sisal og kurv. Mønstrene rummer både blonde, broderi anglaise og overdådige blomster – som smykker både tekstiler og tapeter. Former og silhuetter er runde og bløde, med kontraster fra 80’ernes skarpe linjer. Inspirationen har en tydelig nerve fra Sydeuropa – med rødder i det klassiske Italien.

”Nuova Nostalgia er ikke en flygtig stemning – det er en ægte længsel efter en tid, vi husker som mere enkel og lykkelig. Vi omfavner værdier som ægthed og ærlighed og finder ro i det velkendte og varme,” lyder det fra Studio Flyhelsted.

Worldline

Sponseret

Kan en frisør fra Fyn tjene 7.000 kr. på en time?

Foto: Pia Finne

Foto: Pia Finne

Foto: Pia Finne

Foto: Pia Finne

Foto: Pia Finne

Relateret indhold

20.08.2025hair.dk

Når salonen skal indrettes

18.08.2025Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Cocktail vibes & cool tones

11.08.2025Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Elegant. Ergonomisk. Uundværlig.

07.08.2025hair.dk

Vær med til at præge et ungt menneske

06.08.2025hair.dk

Guide: Sådan bliver din virksomhed klar til at tage imod erhvervspraktikanter

29.07.2025hair.dk

Skab oplevelser, relationer og forretning med din indretning

24.07.2025Trontveit

Sponseret

NYHED: Trontveits nye klippekappe

15.07.2025ZENZ

Sponseret

ZENZ fører arven fra KlipIN i Holbæk videre

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023