Allan Træholt bliver Global CCO i Park Styling

Danmarks største salonkoncept, Park Styling, styrker organisationen og hyrer Allan Træholt, der er en af branchens mest erfarne veteraner. Med sin store viden inden for alle aspekter af frisørfaget skal han være med til at gøre Park Styling som professionelt salonfællesskab endnu mere konkurrencedygtigt. Samtidig skal han være en central drivkraft i at udbygge Park Stylings netværk af saloner i Danmark og i resten af Norden.

Allan Træholt er ny CCO i Park Styling.. Foto: Park Styling

Allan Træholt er tiltrådt som Global Chief Commercial Officer (CCO) i Park Styling, der er et bæredygtigt salonkoncept, som siden 2018 har tilbudt selvstændige salonindehavere et professionelt fællesskab med blandt andet en egenudviklet bæredygtig produktserie baseret på naturlige ingredienser og uden parfume og parabener. 

Allan har været en del af den nordiske frisørscene i 40 år og kender alle aspekter af branchen. Han har haft egne saloner og undervist på Aarhus Frisørskole, og i midten af 1990’erne startede han selskabet Fudge, hvorigennem han solgte produkter til branchen. Et af de brands, som Allan havde i sin portefølje, var ghd, og det ledte til, at han sammen med ejerne stiftede ghd Scandinavia, som Allan byggede op fra bunden og var adm. direktør for i 18 år.

”Det har været en utrolig rejse, som jeg har været på indtil videre. Nu skal der tilføjes endnu et nyt kapitel, og jeg glæder mig utrolig over at være blevet en del af holdet i Park Styling,” siger Allan Træholt, Global Chief Commercial Officer i Park Styling.

Produktsortiment skal løftes yderligere

Som Global CCO i Park Styling skal Allan Træholt være med til at videreudvikle og udvide produktsortimentet, der er eksklusivt for fællesskabet og derfor kun sælges i salonerne og på Park Stylings webshop, hvorfra salonindehaverne også får del i indtjeningen. 

Sortimentet indeholder allerede en hår- og beauty-serie, og en elektronisk linje med hårtørrer, glattejern, etc. er under opbygning. 

Men bæredygtighed, funktionalitet og effekt skal gå op i en højere enhed, når eksisterende produkter justeres og helt nye skal udvikles. Her trækker Allan på sit store kendskab til hele værdikæden fra ide til færdigudviklet produkt.

”I Park Styling har vi et helt unikt set-up, når det kommer til produktudvikling, for i fællesskabet har vi jo adgang til et stort antal dygtige frisører, der er med til at teste og evaluere nye tiltag allerede meget tidligt i udviklingsarbejdet. Det er selvsagt en meget stor fordel, og det giver os mulighed for at rykke hurtigt på tingene og træffe de rigtige beslutninger allerede tidligt i processen,” siger Allan Træholt, Global Chief Commercial Officer i Park Styling.

Fra dansk til internationalt fællesskab

På trods af pandemi og nedlukninger er Park Styling på under fem år blevet Danmarks mest udbredte koncept, og 70 saloner er i dag en del af fællesskabet. Hertil kommer en håndfuld saloner på Færøerne, og man har taget hul på Norge, hvor der i dag er to saloner i Oslo og en på vej i Trondheim. Ligeledes er der to saloner i Tyskland. Med opbygningen af ghd Scandinavia som en af meritterne, er Allan Træholt også tiltænkt en meget aktiv rolle i at udvide fællesskabet af saloner yderligere med fokus på Danmark, Norge og Sverige. 

”Først og fremmest er der plads til flere saloner i Danmark. Selvom konceptet ikke er for alle og enhver, så er der plads til, at vi får mange flere med i fællesskabet, der så kan nyde godt af de fordele, der følger med. Det gælder også i Norge og Sverige, hvor salonindehaverne står i samme situation som i Danmark med manglende produktsalg i salonerne, store krav til online tilstedeværelse samt udfordringer med at skaffe og fastholde personale,” slutter Allan Træholt.

-PF

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

17.03.2026hair.dk

Mindre bøvl, mere virksomhed

16.03.2026Toftild alternativt hår

Sponseret

Frisør - har du overvejet at arbejde med parykker og alternativt hår?

13.03.2026hair.dk

Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod formueskat

12.03.2026hair.dk

Grønne udsagn var vildledende

11.03.2026hair.dk

Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn

10.03.2026hair.dk

Færre danske virksomheder går konkurs

09.03.2026hair.dk

SMV’er bakker op om juniormesterlære

09.03.2026hair.dk

Forbrugerne famler i kemijunglen

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Light side of life

Husk, der er altid noget at smile over som frisør! Kurset er for dig, der vil mestre lysning i både folie, frihånd og ”global” - med selvtillid og præcision.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

17.03.2026

Tid

09:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Blonde Expert

Tag din ekspertise med blond hår til helt nye højder. Dette kursus er skabt til dig, der vil mestre kunsten at arbejde med blond hår. Du får indsigt, inspiration og teknikker, der løfter dit håndværk til næste niveau.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Herlev

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023