Norske frisører skiller sig positivt ud i presset marked
En ny medlemsundersøgelse fra NHO Service og Handel viser fortsat pessimisme blandt norske service- og handelsvirksomheder. Frisør- og velværebranchen klarer sig dog relativt bedre.
Foto: 123rf.com
Markedet er fortsat udfordrende for mange norske service- og handelsvirksomheder. I NHO Service og Handels medlemsundersøgelse for september vurderer 22 procent den aktuelle markedssituation som dårlig, mens kun 14 procent betegner den som god.
Frisør- og velværebranchen skiller sig imidlertid positivt ud. NFVB – Norske Frisør- og Velværebedrifter – er sammen med Drift og Service blandt de brancher, der vurderer den aktuelle markedssituation mest positivt.
Udviklingen er dog ikke entydig. For NFVB er vurderingen af det nuværende marked blevet dårligere siden august.
Usikkerhed om de kommende måneder
På tværs af NHO Service og Handel er forventningerne til de næste seks måneder fortsat negative. 24 procent forventer en forværring af markedet, mens 11 procent forventer en bedring.
Det giver en nettoandel på minus 12,8 procentpoint, selv om forventningerne samlet set er blevet en smule bedre siden august.
Også frisør- og velværebranchen er blevet mere forsigtig omkring fremtiden. NFVB havde positive forventningstal i august, men ender i september på minussiden.
Tallene tegner dermed et todelt billede af den norske frisør- og velværebranche: Branchen klarer sig relativt godt, når virksomhederne vurderer den aktuelle markedssituation, men forventningerne til de kommende måneder er blevet mere afdæmpede.
Undersøgelsen omfatter medlemmer af NHO Service og Handel og giver derfor ikke et samlet billede af samtlige norske frisør- og beautyvirksomheder.
Kilde: NHO Service og Handel
