SMVdanmark: Regeringens plan vil give os flere faglærte

Regeringen vil investere over 600 mio. kr. i erhvervsuddannelserne. Flere midler pr. elev, dygtigere lærere og bedre støtte til elever med særlige behov er blandt initiativerne, som SMVdanmark bakker op.

Foto: 123RF.com

Ifølge flere analyser vil manglen på faglærte stige i de kommende år. Samtidig er der for få, der starter på, og for mange, der falder fra erhvervsuddannelserne i dag. Derfor er det en afgørende investering i Danmarks fremtid, at regeringen nu udmønter over 600 mio. kr. til erhvervsuddannelserne. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen SMVdanmark, der repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder.  

”Det er vigtigt for dansk erhvervsliv, at vi får uddannet flere og dygtigere faglærte. Og det er jeg overbevist om, at vi får med det udspil, regeringen er kommet med,” siger Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark. 

I erhvervsorganisationen er man positiv over for, at en stor del af midlerne bruges som et såkaldt taxameterløft, der generelt løfter erhvervsuddannelsernes økonomi: 

“Det er fornuftigt, at midlerne går direkte til uddannelserne, så de lokalt kan bruges der, hvor behovet er størst. Det kan blandt andet gå til moderne maskiner og materialer, da det er helt afgørende at erhvervsuddannelserne følger med den teknologiske udvikling,” siger Kasper Munk Rasmussen. 

Han hæfter sig desuden ved, at regeringen med dette udspil tager fat på mange af de udfordringer, der er blevet nævnt i forhold til erhvervsuddannelserne:  

“Desværre har lærerne på erhvervsuddannelserne i dag ikke altid de kompetencer, de skal have. Nu bliver der sat øremærkede midler af til løbende at sikre efteruddannelse af lærerne inden for blandt andet digitalisering og den grønne omstilling, og det er meget positivt, for det betyder, at der kommer dygtigere lærlinge ud til virksomhederne,” siger Kasper Munk Rasmussen, der også er positiv over for muligheden for, at flere kan bo på skolehjem, og at elever med særlige behov kan tage deres erhvervsuddannelse på deltid.  

Støtte til særligt udfordrede

SMVdanmark har desuden længe efterlyst øget støtte til elever med særlige udfordringer under deres læretid i virksomhederne. Et element, der også har fundet vej til regeringens udspil. Her er regeringen dog ikke nået helt i mål ifølge SMVdanmark.  

”En stor andel af eleverne har i dag særlige behov, og mange falder fra. Det skyldes blandt andet, at eleverne ikke får deres støtte med ud på virksomhederne, når de er i lære. Her havde jeg gerne set, at man direkte havde øremærket støtte til den del af uddannelserne, der foregår ude på virksomhederne,” siger Kasper Munk Rasmussen.  

Regeringen foreslår også forsøg med erhvervsuddannelser på tysk i det syd- og sønderjyske område. SMVdanmark ser positivt på initiativet, der vil kunne betyde flere lærlinge og i sidste ende faglærte medarbejdere hos de danske virksomheder.   

”Vi mangler dygtige lærlinge i Danmark, og hvis vi kan rekruttere nogle af dem fra det store tyske arbejdsmarked lige syd for grænsen, så er det en gevinst for både virksomhederne og samfundet,” siger Kasper Munk Rasmussen. 

Efter regeringens udspil er der et særligt element, der ifølge SMVdanmark fortjener opmærksomhed.  

”Jeg savner initiativer, der direkte gør det mere attraktivt for virksomhederne at være lærepladser. Vi må ikke glemme, at det er helt afgørende for fremtidens faglærte, at vi også giver virksomhederne de bedst mulige incitamenter og rammer for at uddanne lærlinge,” siger Kasper Munk Rasmussen. 

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

29.04.2026hair.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

28.04.2026hair.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

24.04.2026IdHAIR Company A/S

Sponseret

IdHAIR køber Pact Nordic – forener skala, koncepter og stærke brands i frisørbranchen

23.04.2026hair.dk

Offline betalinger kan holde salget i gang ved nedbrud

22.04.2026hair.dk

Stort uudnyttet jobpotentiale blandt MENAPT-indvandrere

22.04.2026Trontveit

Sponseret

Trontveit lancerer The Premium Club – et eksklusivt univers for Danmarks mest ambitiøse frisører

20.04.2026hair.dk

USA-blokade kan øge omkostninger for danske virksomheder

17.04.2026hair.dk

Supertrends former fremtidens butikker

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

17.03.2026

Tid

09:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Be unique

Vil du blive skarp, eller endnu skarpere, på Hårologi? Uanset om du er ny med Hårologi eller allerede kender produkterne, er dette kursus til dig, der vil fordybe dig i hårets og hovedbundens opbygning og samtidig skabe en mere eksklusiv og personlig kundeservice i salonen.

Dato

25.03.2026

Tid

10:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Be unique

Vil du blive skarp, eller endnu skarpere, på Hårologi? Uanset om du er ny med Hårologi eller allerede kender produkterne, er dette kursus til dig, der vil fordybe dig i hårets og hovedbundens opbygning og samtidig skabe en mere eksklusiv og personlig kundeservice i salonen.

Dato

26.03.2026

Tid

09:30

Sted

Middelfart

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

14.04.2026

Tid

09:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Perfect match

Er evo det perfekte match for dig? Vi vil gerne invitere dig til en hyggelig og inspirerende aften, hvor du får mulighed for at lære evo at kende – både som brand og som samarbejdspartner.

Dato

14.04.2026

Tid

19:00

Sted

Pårup

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023