Positiv feedback og masser af input på TOP HAIR 2024

Omkring 27.000 fagfolk gæstede Top Hair i Düsseldorf

Patrick Cameron på scenen på TOP HAIR. Foto: TOP HAIR

02.04.2024

Pia Finne, hair.dk

Den 23. og 24. marts blev Düsseldorf igen et inspirerende og levende hotspot for frisørbranchen på TOP HAIR - DIE MESSE 2024, hvor 430 udstillere fra 21 lande præsenterede alt indenfor frisørartikler, professionel hårpleje og hårkosmetik. Med i alt 27.000 gæster fra 28 lande, der ønsker at opdage de nyeste produkter, trends og teknikker inden for hårindustrien, bekræftede messen sin position som den førende begivenhed for hårmode, frisørbranchen og salonbranchen.

"TOP HAIR er meget mere end bare en messe. Den glæde og dynamik, der kunne mærkes i de velbesøgte haller, viste endnu engang, at passionen for frisørfaget trodser alle udfordringer i branchen," siger Hannes Niemann, direktør i TOP HAIR. "Med sin særlige blanding af inspiration, udveksling og videreuddannelse er messen den perfekte platform for et frisørmiljø, der er farverigt, innovativt og internationalt."

Sean Godard på scenen til Redken show. Foto: TOP HAIR

Christian Schikora, administrerende direktør for TOP HAIR International GmbH, opsummerer: "Igen i år har TOP HAIR bevist sit værd: For frisørbranchen er messen meget mere end blot et udstillingsvindue; Det står for en branche, der står sammen selv i vanskelige tider og formidler styrke, selvtillid og selvsikkerhed. TOP HAIR Düsseldorf var igen en inspiration og en vigtig impuls for alle deltagende frisører, virksomheder i sektoren og kunstnere på scenen".

Rebecca Kandler, TOP HAIR chefredaktør og forlagsdirektør, siger: "TOP HAIR-messen 2024 var en fest! Det er branchens store familiesammenkomst, fuld af følelser, inspiration og stolthed over denne vidunderlige, mangefacetterede kunst.  Det er en stor fornøjelse for os at være vært for denne begivenhed sammen med Messe Düsseldorf!"

Top-kvalitet uddannelsesmæssige og underholdning line-up

Ud over selve messen var der 15 shows, omkring 60 inspirerende workshops og ti banebrydende foredrag for de besøgende. 

Førsteklasses internationale hårkunstnere, herunder Patrick Cameron fra New Zealand, Philip Foresto og Sean Godard samt Danilo Bozic fra USA, præsenterede de nyeste frisurer og mode i overdådige shows på den unikke TOP HAIR catwalk i hal 15. 

Workshopperne i hal 16 gav praktisk indsigt i hverdagens salonrutiner – fra modetrends, skæreteknikker og farver til salonsoftware og markedsføring på sociale medier. Kongresprogrammet satte fokus på aktuelle tendenser og udfordringer i branchen. Et særligt fokus var overrækkelsen af prisen "TOP Salon – The Challenge 2024" til de fem bedste salonhold i DACH-regionen. 

Calligraphy cut by Anthony Mascolo. Foto: TOP HAIR

Vinderne blev empl.friseure fra Glonn, Intercoiffure Madlen Wenerski fra Dresden, Senseason fra Regensburg, Fuchs Hairteam fra Luzern (CH) og SALON Schwetzingen fra Schwetzingen. Barber-kulturen præsenterede sig i alle sine facetter på 300 m² og hædrede de bedste talenter i branchen i "Grand Final 2024" af Barber's Experience. For første gang gik HAIR HELP the Oceans og TOP HAIR sammen på messen om at indsamle hår til rensning af have og vandveje. På messen demonstrerede virksomheden, hvordan deres maskine producerer hårrør, der kan trække olie, fedt eller solcreme op af havet for at bekæmpe forurening.
”Det er min første gang i Tyskland, og jeg har lige lært, at dette er den bedste og største begivenhed i Tyskland. Her kan du virkelig lære om alle de nye trends, teknikker og produkter. Når du vender tilbage til din salon for at stå bag stolen igen, er du virkelig opdateret: på forkant!”, siger Sean Godard – REDKEN frisør fra New York, og Patrick Cameron - "Updo-guden" fra New Zealand, der denne gang fejrede sit 10-års TOP HAIR-jubilæum supplerede ”hvad jeg elsker ved TOP HAIR: mødet mellem kreativitet! Dette er stedet at få videreuddannelse. TOP HAIR Düsseldorf er must-go stedet for alle dem, der ønsker at lære de nyeste teknikker”.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Dyson; innovate and elevate. Foto: TOP HAIR

Hot Thing; Danilo Bozic. Foto: TOP HAIR

Dyson; Innovate and elevate. Foto: TOP HAIR

Calligraphy by Antony Mascolo. Foto: TOP HAIR

Sean Godard, REDKEN. Foto: TOP HAIR

Patrick Cameron. Foto: TOP HAIR

Dyson; innovate and elevate. Foto: TOP HAIR

Calligraphy Cut by Antony Mascolo. Foto: TOP HAIR

Barber Experience. Foto: TOP HAIR

Barber Experience. Foto: TOP HAIR

Barber Experience. Foto: TOP HAIR

Barber Experience. Foto: TOP HAIR

Barber Experience. Foto: TOP HAIR

Relateret indhold

01.05.2026KAO DENMARK A/S

Sponseret

Blonde Made Better med Goldwell LightDimensions

30.04.2026hair.dk

Gravid i frisørfaget: Det må du arbejde med

28.04.2026Hårklinikken

Sponseret

Aflivning af myter om fugt til håret

27.04.2026hair.dk

Frisørfaget risikerer at miste sin værdi

27.04.2026Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

GLYNT NYHED - Letvægts pleje til blonde piger

20.04.2026KAO DENMARK A/S

Sponseret

KMS HairStay Dry Oil Spray er nomineret til Danish Beauty Awards!

16.04.2026hair.dk

80 fag klar til DM i Skills 2026 i Hjørring

14.04.2026Hårklinikken

Sponseret

Hvor meget ved du om Alopeci?

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Secret Hair Solution
Kursus
Et kursus i hvordan i special fremstiller et hårdel eller paryk

Lær at lave din egen paryk eller Hårdel

Dato

04.05.2026

Tid

10:00

Sted

Esperlundvej 6, 8653 Them

IdHAIR Company A/S
Kursus
Street fashion evening

Instagram er blevet vores digitale legeplads – fyldt med billeder, videoer og uendelig inspiration. Dagens trends handler ikke kun om farver og sæson – de handler om stemning, udtryk og hvordan vi hele tiden bliver inspireret i at udtrykke præcis den stil og type man vil være.

Dato

04.05.2026

Tid

18:00

Sted

Rødovre

IdHAIR Company A/S
Kursus
Street fashion evening

Instagram er blevet vores digitale legeplads – fyldt med billeder, videoer og uendelig inspiration. Dagens trends handler ikke kun om farver og sæson – de handler om stemning, udtryk og hvordan vi hele tiden bliver inspireret i at udtrykke præcis den stil og type man vil være.

Dato

06.05.2026

Tid

18:00

Sted

Lystrup

ZENZ
Kursus
Farvekursus NORDIC SHADES - Advanced

Udfold din kreativitet og bliv en del af fremtidens farveunivers med dette hands-on kursus i ZENZ’ non-oxidative og veganske hårfarvesystem, NORDIC SHADES.

Dato

11.05.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HAIR CONTRAST Certificering

Vil du lære at skabe håret, som alle kvinder drømmer om? På vores Hair Contrast certificeringskursus lærer du, hvordan du tilbyder dine kunder smukt, holdbart og ikke mindst naturligt extensionshår.

Dato

18.05.2026

Tid

09:00

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Mens cut

Hands on med Kevin Skov og Stig Bo Andersen

Dato

18.05.2026

Tid

10:00

Sted

Lystrup

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023