Mærker uden indhold vildleder forbrugerne

”Et mærke må aldrig bare være varm luft. Når et firma sælger mærker til andre virksomheder, skal der være nogle reelle kriterier for - og kontrol med – brugen af mærket,” siger Forbrugerombudmanden.

Foto: 123RF.com

Makeitmedia har markedsført og solgt mærker uden kriterier for anvendelse af mærkerne til mindst 97 forskellige hjemmesider henvendt til forbrugere. Det er ulovligt, siger Forbrugerombudsmanden, der vurderer, at makeitmedia har medvirket til at overtræde vildledningsforbuddet, ved at mærkerne blev anvendt på hjemmesider henvendt til forbrugere.

Mærkerne havde typisk en tekst og et symbol i farver for eksempel en jordklode eller et blad. Virksomheden tilbød andre virksomheder at købe retten til at sætte ét eller flere af mærkerne på deres hjemmeside. Makeitmedia tilbød følgende mærker: 

  • CSR-mærket
  • Sundt arbejdsmiljø-mærket
  • Stop Papirspild-mærket
  • Sikkerhedsmærket 
  • CO2stream-mærket
  • STOPSPAM-mærket
  • Vitapus-mærket

Der var ikke opsat kriterier for at anvende mærkerne, ligesom der heller ikke blev ført kontrol med brugen af mærkerne. Derfor var mærkerne i sig selv ikke garant for noget. Om eksempelvis CSR-mærket oplyste makeitmedia: 

”CSR-mærket er ikke nødvendigvis et bevis for, at en virksomhed tager flere initiativer, der berører samfundet på en positiv måde. CSR-mærket har til formål at sprede et budskab om, at det er vigtigt for virksomheder at tage et samfundsmæssigt ansvar.”

Sagen blev indledt som følge af en klage over markedsføringen af CSR-mærket. Forbrugerombudsmanden konstaterede efterfølgende, at makeitmedia markedsførte og solgte yderligere mærker, og at der – med undtagelse af et enkelt krav for ”Sikkerhedsmærket” - ikke var nogle kriterier for at opnå mærkerne. 

For ”Sikkerhedsmærket” var der et krav om, at hjemmesiden skulle have et såkaldt SSL-certifikat for at kunne anvende mærket på en hjemmeside. 

Forbrugerombudsmanden vurderer, at makeitmedias mærker alle havde en udformning og blev markedsført på en måde, som var egnet til at give forbrugere indtryk af, at virksomhederne adskilte sig positivt fra andre virksomheder, og det var ikke tilfældet. 

Makeitmedia har efter Forbrugerombudsmandens henvendelse lukket de syv hjemmesider, der solgte mærkerne. 

”Et mærke må aldrig bare være varm luft. Når et firma sælger mærker til andre virksomheder, skal der være nogle reelle kriterier for - og kontrol med – brugen af mærket. Vi har derfor indskærpet reglerne over for makeitmedia og minder generelt virksomhederne om, at markedsføring med f.eks.miljømærker forpligter,” fastslår Forbrugerombudsmand Torben Jensen.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

06.03.2026hair.dk

Nye regler om løngennemsigtighed på vej

05.03.2026hair.dk

70 pct. af virksomhederne bruger nu AI

04.03.2026hair.dk

Problemer på de digitale markedspladser

03.03.2026hair.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

02.03.2026hair.dk

SMVdanmark: Valget skal handle om, hvordan vi gør kagen større

02.03.2026hair.dk

Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv

27.02.2026hair.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

27.02.2026Icon Hair

Sponseret

Icon Hair går all-in på Norden

Events

Se alle
Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

09.03.2026

Sted

Kolding

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

09.03.2026

Tid

18:00

Sted

Pharmakon, Hillerød

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

10.03.2026

Tid

18:00

Sted

Id Hair, Rødovre

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023