Første dom for greenwashing
Koldings Byret har afsagt landets første dom i en straffesag om greenwashing. AYA&IDA er dømt for vildledende markedsføring med udsagn om bæredygtighed.
Foto: 123RF.com
Retten i Kolding har afgjort en historisk sag: For første gang er en dansk virksomhed blevet dømt for greenwashing. AYA&IDA, der blandt andet sælger drikkeflasker i rustfrit stål, er idømt en bøde på 140.000 kroner for at have brugt vildledende udsagn om miljø og bæredygtighed i sin markedsføring.
Sagen drejer sig om virksomhedens brug af formuleringer som “den bæredygtige drikkeflaske”, “bæredygtige hverdagsprodukter” og “sunde for dig og planeten”, som fremgik på både hjemmeside, sociale medier og produktemballage gennem årene 2021-2024. Ifølge dommen har AYA&IDA ikke kunnet dokumentere, at produkterne var mere miljøvenlige end andre tilsvarende flasker på markedet.
Retten vurderer, at udsagnene blev brugt for at fremme salget – og at markedsføringen derfor var vildledende. Forbrugerombudsmanden politianmeldte virksomheden i 2024 med den begrundelse, at rustfrit stål og færre mikroplastpartikler ikke i sig selv udgør særlige miljøfortrin sammenlignet med lignende produkter.
Forbrugerombudsmand Torben Jensen fremhæver dommens principielle betydning: Virksomheder må ikke give indtryk af, at deres produkter er grønnere, end de reelt er, og de skal kunne dokumentere alle miljø- og bæredygtighedspåstande. Dommen sender dermed et klart signal til markedet: Greenwashing kan få konsekvenser – både for forbrugernes tillid og for virksomhedernes bundlinje.
