En spændende aften med masser af hår

Både Dronningens frisør Kasper Astrup, den internationalt anerkendte Nicci Welch og Jan Lauritsen fra Carls Barbershop var på scenen, da Intercoiffure holdt arrangement.

Nicci Welch var på scenen, da Intercoiffure holdt arrangement. Foto: Helle Baumann

01.04.2025

Pia Finne, hair.dk

Forleden mødtes Intercoiffures medlemmer hos KAO i København, og også Intercoiffures unge i Fondation Guillaume var inviteret med til at opleve Kasper Astrup, Hende Majestæt Dronning Marys frisør, der fortalte om sin imponerende karriere.

Herudover var også Nicci Welch med for at præsentere nyheder for Oribe. Nicci er en yderst anerkendt hår- og makeupartist, der i mange år har været en fast del af modeugerne i London, Paris og New Yorks og hun gav masser af god inspiration til de fremmødte.

Efter middagen var der endnu et punkt på programmet, nemlig Jan Lauritsen, der er indehaver af Carls Barnershop. Med sit team viste han de nyeste tendenser og teknikker inden for herrehår og -trends.

Alt i alt en forrygende aften, hvor både de unge FG-medlemmer og de etablerede Intercoiffure-medlemmer fik masser af nye med hjem til videre brug og udvikling i salonerne ude omkring i landet.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Kasper Astrup. Foto: Helle Baumann

Jan Lauritsen, Carls Barbershop. Foto: Helle Baumann

Det var fuldt hus. Foto: Helle Baumann

Foto: Helle Baumann

Foto: Helle Baumann

Foto: Helle Baumann

Relateret indhold

10.03.2026hair.dk

Sassoon i København

10.03.2026hair.dk

Nõberu Stockholm indtager Danmark

09.03.2026Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Trend Tour 2026: En aften med teknik, kunst og frisørmagi – landet rundt

25.02.2026Trontveit

Sponseret

All About The Ladies samlede branchen i Aalborg

24.02.2026hair.dk

Ud af ”man cave’en” – ind i en ny æra for herrehår

17.02.2026hair.dk

Når plads bliver power

13.02.2026Icon Hair

Sponseret

ICON HAIR 20 ÅRS JUBILÆUM - JOIN THE BEACH PARTY

12.02.2026BIOSTHETIQUE A/S

Sponseret

La Biosthétique var med til Berlin Fashion Week

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Light side of life

Husk, der er altid noget at smile over som frisør! Kurset er for dig, der vil mestre lysning i både folie, frihånd og ”global” - med selvtillid og præcision.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Herlev

IdHAIR Company A/S
Kursus
Relaunch: Elements inspired by nature

Vi er glade for endelig at invitere dig ind i universet af vores nye Elements-serie.

Dato

11.03.2026

Tid

18:00

Sted

Hotel Falster

Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

16.03.2026

Sted

Roskilde

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023