270.000 selskaber nærmer sig oplysningsfristen

Syv ud af ti selskaber i Danmark skal senest den 30. juni oplyse selskabets resultat og andre oplysninger for 2024 på skat.dk. I år lettes indberetningen af, at regnskabsoplysninger kan overføres automatisk fra Erhvervsstyrelsen.

Foto: 123RF.com

Senest 30. juni har ca. 270.000 selskaber i Danmark – syv ud af ti af alle selskaber – oplysningsfrist til Skattestyrelsen, og denne gang kan virksomhederne slippe for at indtaste en række oplysninger, fordi en række data automatisk overføres fra Erhvervsstyrelsens systemer.

Tal for f.eks. selskabets ’egenkapital’, ’årets resultat før skat’ og ’varebeholdninger’ kan for første gang overføres, og på den måde kan virksomhederne fremover nøjes med at indberette disse oplysninger til én myndighed fremfor to.

I alt er der otte felter, som kan overføres automatisk fra Erhvervsstyrelsen til Skattestyrelsen. Formålet er at lette virksomhedernes administrative byrder.

”Vi ved godt, at det er ressourcekrævende at indberette. Derfor er det vigtigt, når vi kan hjælpe erhvervslivet med at gøre indberetningen til os lidt lettere. Det gør vi her ved at udstille oplysninger, som selskaberne allerede har oplyst til Erhvervsstyrelsen. Det betyder, at selskaberne ikke behøver indtaste de samme oplysninger igen, men blot godkende, at de er korrekte,” siger selskabsskattedirektør Sine Louise Møller Iversen, Skattestyrelsen. 

Dyrere at indberette for sent

I år er indberetningsfristen den 30. juni. Skattestyrelsen gør opmærksom på, at skattetillægget i år er fordoblet for dem, der ikke indberetter til tiden. Det forhøjede skattetillæg gælder både for selskaber og selvstændigt erhvervsdrivende, der nu skal betale 400 kr. for hver dag, fristen overskrides - dog højst 10.000 kr.

Derudover er det også første gang, selskaberne skal forholde sig til reglerne for global minimumsbeskatning. Der er tilføjet to nye felter i oplysningsskemaet for indkomståret 2024, hvori det skal angives, om selskabet er en del af en koncern med en omsætning på over 750 mio. euro årligt i mindst to ud af de fire sidste regnskabsår. Hvis selskabet er det, vil selskabet være omfattet af Minimumsbeskatningsloven. Læs evt. mere her.

”Jeg vil som altid opfordre til, at man indberetter, når man er klar, og i så god tid som muligt. Når vi får indberetningerne løbende, har vi bedre mulighed for at hjælpe dem, der har brug for det. Erfaringsmæssigt venter ca. 50.000 selskaber til de allersidste dage med at indberette, og det kan være svært for os at hjælpe alle, der har brug for hjælp lige i disse dage. Derfor vil jeg opfordre til, at man indberetter, når man er klar, så vi kan hjælpe flest muligt bedst muligt i mål,” slutter Sine Louise Møller Iversen.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

08.04.2026hair.dk

Det kræver mod at bevare detailhandlen og bymidten

07.04.2026hair.dk

Høje energipriser kan ramme frisørbranchen hårdt

06.04.2026Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Sådan får du succes med sociale medier - vores 5 bedste råd

01.04.2026PARK Styling

Sponseret

PARK Styling åbner nyt stort domicil i Kolding

30.03.2026hair.dk

Blot hver tredje startup har en kvindelig medstifter

27.03.2026hair.dk

Fremtidens vækstværktøj er her allerede

25.03.2026hair.dk

Fremtidens vækstværktøj er her allerede

24.03.2026hair.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Light side of life

Husk, der er altid noget at smile over som frisør! Kurset er for dig, der vil mestre lysning i både folie, frihånd og ”global” - med selvtillid og præcision.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

17.03.2026

Tid

09:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Blonde Expert

Tag din ekspertise med blond hår til helt nye højder. Dette kursus er skabt til dig, der vil mestre kunsten at arbejde med blond hår. Du får indsigt, inspiration og teknikker, der løfter dit håndværk til næste niveau.

Dato

18.03.2026

Tid

09:30

Sted

Herlev

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023