Virksomheder kan blive i familien: SMVdanmark roser lavere arveafgift

Langt det fleste af landets små og mellemstore virksomheder er familieejede. Derfor er der en kæmpe ros til regeringens nye erhvervsudspil fra de små og mellemstore virksomheders erhvervsorganisation, SMVdanmark. “Det er godt for familieejede virksomheder i hele Danmark og dermed godt for dansk økonomi og danske jobs,” lyder vurderingen fra adm. direktør Jakob Brandt

Jacob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark. Foto: Ulrik Jantzen / www.BuroJantzen.com

Regeringen har netop offentliggjort en række nye tiltag, der skal sikre et stærkere og mere konkurrencedygtigt erhvervsliv. Regeringen foreslår her at gøre det nemmere at overdrage en familieejet virksomhed til næste generation gennem en række skattetiltag.  

Det skal bl.a. ske gennem en nedsættelse af satsen for bo- og gaveafgift ved overdragelse af en virksomhed til et nært familiemedlem fra 15 pct. til 10 pct., og ved at virksomhedsejere får mulighed for at vælge en såkaldt skematisk værdiansættelse af deres virksomhed i forbindelse med generationsskifte. Det høster ros fra SMVdanmark, der repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder.  

Adm. direktør i SMVdanmark, Jakob Brandt, siger: 

"Skat på at lade sin virksomhed gå i arv er en grundlæggende unfair dobbeltbeskatning af familieejede virksomheder, der gør det urimelig svært at gennemføre et generationsskifte i danske SMV’er. Derfor er det virkelig positivt at regeringen vil sætte taksten ned. Samtidig vil muligheden for at vælge skematisk værdiansættelse også gøre det lettere og mere forudsigeligt at overdrage sine virksomhed. Det er klare skridt i den rigtige retning for familieejede virksomheder i hele Danmark og dermed også for dansk økonomi og danske jobs."

"I princippet bør vi udfase al erhvervsstøtte"

En del af finansieringen hentes gennem sanering i diverse erhvervsstøtteordninger. Det tager SMVdanmark positivt imod: 

"I princippet bør vi udfase al erhvervsstøtte. Det er en ineffektiv og bureaukratisk måde at administrere skattekroner på. Vi vil meget hellere have gode, generelle rammevilkår end politisk dikterede støtteordninger og puljer. Det giver os en mere lige og fair konkurrence, som gør alle bedre," siger Jakob Brandt. 

Som en del af udspillet vil regeringen også permanentgøre det såkaldte FoU-fradrag på 120 pct. Til det siger Jakob Brandt slutteligt: "FoU-fradraget er en skatterabat, som helt primært er kommet de store virksomheder til gavn, Vi håber, at regeringen og andre partier bag en kommende aftale vil se på, hvordan fradraget i højere grad også kan bidrage til forsknings- og udviklingsaktiviteter i de mindre danske virksomheder”.

Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Smukke nuancer. Fantastisk glans. Uendelige muligheder.

ZENZ

Sponseret

Cool Colours til Intercoiffure i Paris

Relateret indhold

05.11.2026hair.dk

Lyko øger salget med 24 procent og løfter indtjeningen markant

04.11.2026hair.dk

Salget af personlig pleje faldt i september trods vækst

29.10.2026hair.dk

Julelukning i salonen skal varsles i god tid

28.10.2026hair.dk

Nye momsfrister kan presse små frisørsaloner

26.10.2026hair.dk

Too Good To Go udvider til hårpleje og kosmetik

23.10.2026hair.dk

Zoom by Zoom vender tilbage til Skive med ny salon

22.10.2026hair.dk

Konkurserne stiger: Detailhandlen mærker fortsat presset

21.10.2026hair.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

Jobmarked

Se alle

ZENZ

ZENZ Køge søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

PARK Styling

PARK By Salon M
 i Skærbæk søger frisør

Vi søger en frisør til vores gode team!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

ZENZ

ER DU VORES NYE SALONMANAGER

ZENZ vokser og vi søger løbende frisører, der trives med god service, udvikling og faglighed, og som gerne vil udvikle sine lederkompetencer.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Lyngby søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

PARK Styling

Nyuddannet frisør? Klar til dit næste skridt i Hellerup?

PARK By Soul of HAIR i Hellerup har en plads på holdet.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

07.05.2026

PARK Styling

PARK By Frisør Mirage i Hørning søger frisør!

Vi søger en frisør til vores gode team og helt nye flotte salon.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

29.12.2027

ZENZ

ZENZ søger frisører på deltid eller fuldtid på Sjælland!

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Holbæk søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Frederiksberg Centret søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Islands Brygge søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Events

Se alle

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023