Lettere for unge med fritidsjob

En ny politisk aftale på fritidsjobområdet peger i den rigtige retning, mener SMVdanmark.

Foto: 123RF.com

SMVdanmark mener, at en ny politisk aftale på fritidsjobområdet peger i den rigtige retning, men at aftalen ikke konkret tager fat på det opgør med unødigt restriktive arbejdsmiljøregler, som regeringen ellers havde lovet.

De seneste år har tendensen været klar: Færre og færre unge har et fritidsjob. Det skal vi have lavet om på, for det at have et fritidsjob er til gavn for både de unge, for virksomhederne og for samfundet som helhed. Det er holdningen hos SMVdanmark, der repræsenterer 18.000 små og mellemstore virksomheder. Derfor er der her også glæde over, at et bredt politisk flertal nu kan præsentere en aftale, som netop har som mål, at flere unge skal have et fritidsjob.   

Aftalen indebærer bl.a. at undtage unge fra at betale AM-bidrag, og at arbejdstidsreglerne for unge i alderen 15-17 år bliver mere lempelige.

“Vi ved, at unge, der har haft fritidsjobs, får højere karakterer, trives bedre og er i mindre risiko for at blive arbejdsløse senere i livet. Samtidig kan de unge også gøre en reel forskel ude i virksomhederne. Derfor er jeg overordnet tilfreds med, at området nu får politisk fokus med en aftale, der bestemt peger i den rigtig retning”, siger adm. direktør i SMVdanmark Jakob Brandt.    

Det er helt rigtig set at fjerne AM-bidraget for de unge. Lønnen og det beløb, der går ind på kontoen, betyder selvfølgelig noget for motivationen til at tage et fritidsjob. Så når vi fjerner AM-bidraget, øger vi deres lyst til at tage på arbejde i stedet for at sætte sig ved Playstationen. Det er entydigt godt”.   

Regeringen havde i sit oprindelige udspil lagt op til en større revision af unødigt restriktive arbejdsmiljøregler for børn mellem 13 og 17 år. Men denne revision har foreløbig ikke fundet vej til den politiske aftale.   

Her lyder det mere overordnet, at aftalepartierne vil gennemføre en række initiativer, som har til formål at gøre det lettere for arbejdsgivere og foreningsliv at tilbyde unge et job. Det er positivt, men slet ikke konkret nok, mener SMVdanmark:  

“Skøre og helt unødigt restriktive regler betyder, at vores medlemsvirksomheder desværre må afvise mange unge, som ellers står klar til at tage et ungdomsarbejde. Det kan for eksempel dreje sig om regler for ganske ufarlige maskiner, som de unge i dag hverken må betjene eller være i nærheden af. Det er især et problem i brancherne uden for detailhandlen som for eksempel autoværksteder, som vi har tusindvis af i Danmark,” siger Jakob Brandt.    

Han uddyber: ”Jeg havde håbet, at vi nu fik en samlet aftale, der kunne skabe klarhed om fritidsjobområdet og tog opgøret med de skøre regler. Det må vi vente lidt på. Det ærgrer jeg mig over. Både på de unges, på virksomhedernes og på samfundets vegne,” siger Jakob Brandt.  

Icon Hair

Sponseret

Internationale profiler og kæmpe goodiebags

Relateret indhold

01.10.2026hair.dk

AI-svindel rammer danske webshops

30.09.2026hair.dk

Pakkeshoppen vinder frem i dansk e-handel

29.09.2026hair.dk

Dansk Erhverv vil lukke EU-hul for Temu

28.09.2026IdHAIR Company A/S

Sponseret

40 år med IdHAIR: Kæmpe jubilæumsshow samlede branchen i Aarhus

25.09.2026hair.dk

Cosmoprof fylder 60 år og sætter fokus på det usynlige

24.09.2026hair.dk

Virksomheder mangler overblik over værdien af AI

23.09.2026PARK Styling

Sponseret

Indehavere og frisørmestre fra hele landet samlet til årets indehavermøde

22.09.2026hair.dk

Ellos åbner sin første fysiske beautybutik

Jobmarked

Se alle

ZENZ

ZENZ Køge søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

PARK Styling

PARK By Salon M
 i Skærbæk søger frisør

Vi søger en frisør til vores gode team!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

ZENZ

ER DU VORES NYE SALONMANAGER

ZENZ vokser og vi søger løbende frisører, der trives med god service, udvikling og faglighed, og som gerne vil udvikle sine lederkompetencer.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Lyngby søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

PARK Styling

Nyuddannet frisør? Klar til dit næste skridt i Hellerup?

PARK By Soul of HAIR i Hellerup har en plads på holdet.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

07.05.2026

PARK Styling

PARK By Frisør Mirage i Hørning søger frisør!

Vi søger en frisør til vores gode team og helt nye flotte salon.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

29.12.2027

ZENZ

ZENZ søger frisører på deltid eller fuldtid på Sjælland!

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Holbæk søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Frederiksberg Centret søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ZENZ

ZENZ Islands Brygge søger frisører på del- eller fuldtid

Drømmer du om at arbejde i branchens sundeste og mest kreative salonmiljø?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Events

Se alle

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023