I 2026 skal sigtekornet stilles skarpt på administrative byrder

Statsministeren holdt en nytårstale med fokus på den usikkerhed, som mange oplever lige nu. Dansk Erhverv understreger, at 2026 bør blive et år, hvor kampen mod administrative byrder og konkurrenceevne skal have højeste prioritet.

Direktør i Dansk Erhverv, Morten Langager. Foto: Dansk Erhverv

Fra Dansk Erhverv er budskabet klart: Regeringens fokus i 2026 bør fortsat være skarpt stillet på at få lettet de administrative byrder. Sådan lyder det fra direktør Morten Langager.

På årets første dag holdt statsminister Mette Frederiksen en nytårstale, der især handlede om at skabe tryghed for danskerne.

”Det er vigtigt at understrege, at vejen til tryghed bliver politisk nemmere, når der er midler til rådighed. Det er der, hvis erhvervslivet er konkurrencedygtigt. Vi må aldrig glemme, at et konkurrencedygtigt erhvervsliv er en forudsætning for velstand og velfærd. Så fra Dansk Erhverv er budskabet klart: Regeringens fokus i 2026 bør fortsat være skarpt stillet på at få lettet de administrative byrder. De er og bliver virksomhedernes hovedpine nr. 1. Ved at sikre danske virksomheder de bedste rammevilkår ruster vi os til en skærpet global konkurrence,” siger Morten Langager, direktør i Dansk Erhverv.

Dansk Erhverv udarbejdede en analyse i 2025, der viste, at dansk erhvervsliv bruger mindst 90.000 årsværk og mindst 49 milliarder kroner årligt på at overholde regulering fra både Danmark og EU

”Vores medlemmer melder, at bøvlede regler og krav er den største hæmsko i forhold til at sikre vækst. Desværre ser vi fortsat en tsunami af regler, der skader virksomhederne. Derfor skal regeringen lægge sig i selen for at sikre, at Danmark og EU gør meget mere for at mindske byrderne. Det er nødvendigt at sikre den europæiske konkurrencekraft, så virksomhederne ikke er hæmmet i konkurrencen med for eksempel amerikanske og kinesiske virksomheder,” siger Morten Langager. 

Mindst muligt bøvl

Statsministeren meldte blandt andet i sin nytårstale, at regeringen vil indføre en fødevarecheck målrettet pensionister, personer uden for arbejdsmarkedet og børnefamilier med lave indkomster. Desuden meldte statsministeren sig også klar til at se på mulighederne for at justere på momssatser.

”Det er først og fremmest vigtigt at understrege, at niveauet på fødevarepriserne i Danmark er udtryk for et globalt fænomen. Vi ser de samme prisstigninger i andre lande. Vi kan samtidig konstatere, at priserne i høj grad har stabiliseret sig, og at der forventes lavere priser i 2026. Et særdeles stort flertal i Folketinget har med statsministerens melding nu tilkendegivet, at man er parat til at skrue på momsen. Vi ser frem til at se hvilke konkrete forslag, der bliver lagt på bordet og så indgå i en konstruktiv dialog. For os er det væsentligt, at de endelige modeller kommer til at medføre så lidt bøvl og administrativt besvær for virksomhederne og butikkerne, som muligt,” siger Morten Langager.

Icon Hair

Sponseret

Internationale profiler og kæmpe goodiebags

Relateret indhold

03.06.2026hair.dk

Nedslidning blandt seniorer koster milliarder

02.06.2026hair.dk

DOFK samler kræfterne i Randers

01.06.2026hair.dk

Kun hver anden virksomhed overlever de første to år

29.05.2026PARK Styling

Sponseret

Balling-frisør laver nyt partnerskab med PARK Styling

29.05.2026hair.dk

Nye EU-forbud rammer kosmetikbranchen

28.05.2026hair.dk

Matas Group vokser trods presset beauty-marked

27.05.2026hair.dk

SMV’er vil ansætte flere unge i fritidsjob

25.05.2026hair.dk

SMV’er ser lysere på fremtiden end store virksomheder

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023