Faglærte uddannelser vinder frem

Unge i hovedstadsområdet vælger i stigende grad salon, værksted, byggeplads og kontor frem for den traditionelle gymnasievej. Det mærkes tydeligt hos erhvervsskolen NEXT Uddannelse København, hvor januaroptaget viser en flot fremgang.

Fra NEXT salon-linjen. Foto: NEXT

Ved årets januaroptag er 1.253 nye elever begyndt på en erhvervsuddannelse hos NEXT – knap 10 procent flere end sidste år. De nye elever har blandt andet valgt uddannelser som anlægsstruktør, tømrer, elektriker, eventkoordinator, frisør og handel.

Samlet set er optaget på erhvervsuddannelsernes grundforløb 2 steget med mere end 100 elever. Udviklingen bekræfter en opadgående og positiv tendens, som NEXT har oplevet over flere år.

Fremgangen fordeler sig jævnt på tværs af mere end 28 eux- og erhvervsuddannelser inden for fem brancheområder: industri, byg, sikkerhed og service, business, medie samt skønhed – et tegn på, at der er bred interesse for faglærte uddannelser blandt unge, fortæller Ole Heinager, direktør hos NEXT Uddannelse København:

“Det er meget positivt, at flere vælger en faglært uddannelse, for behovet for faglærte er stort. Regeringen har i foråret tilført ekstra midler for at styrke rammerne på erhvervsuddannelserne, og jeg fornemmer, at der helt generelt er kommet et mere positivt blik på og en større anerkendelse af de praktiske fag – det blev ikke mindst understreget af, at H.M. Kongen brugte en del af sin taletid på netop faglærte og erhvervsuddannelserne i sin nytårstale.”

Struktørfagene – anlægsstruktør, bygningsstruktør og brolægger – har oplevet en af de mest markante fremgange. Her er optaget steget med 16 elever, hvilket svarer til en stigning på hele 100 procent sammenlignet med sidste år.

NEXTs businessuddannelser – handels-, kontor- og detailuddannelsen samt eventkoordinator – oplever ligeledes en flot fremgang. I alt er 250 elever startet, hvilket er en fremgang på 28 procent. Særligt mange har i år valgt en businessuddannelse med gymnasial påbygning, den såkaldte eux business.

Flere kvinder finder vej til erhvervsuddannelserne

En del af forklaringen på fremgangen er også, at flere kvinder vælger en faglært uddannelse. Ved årets januaroptag har NEXT optaget 448 kvinder – knap 70 flere end sidste år. Det svarer til en stigning på næsten 18 procent. Kvinder udgør nu cirka 36 procent af alle elever på NEXTs grundforløb 2.

“Det er en stor gevinst for både uddannelserne, fagene, virksomhederne og samfundet, at flere kvinder vælger en faglært uddannelse. Vi ser ikke kun en fremgang inden for klassiske ‘kvindefag’, men også på nogle industrifag, hvor kvinder traditionelt har været underrepræsenterede. Det er en udvikling, vi er meget glade for, og som bidrager til at styrke både fagligheden og mangfoldigheden på vores erhvervsuddannelser,” siger Ole Heinager.

Det er især NEXTs skønheds- og businessuddannelser som frisør, kosmetiker, handel og eventkoordinator, der tiltrækker kvinder, men også mere tekniske uddannelser som procesoperatør og teknisk designer oplever øget interesse.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

12.03.2026Secret Hair Solution

Sponseret

Specialfremstillede paryk eller hårdel

06.03.2026PARK Styling

Sponseret

Kendt Hjallerup-salon i nyt partnerskab

03.03.2026hair.dk

ByWe overtager Hairtalk: Et nyt kapitel i frisørbranchen

26.02.2026hair.dk

Laserbehandlinger peaker i årets første måneder

25.02.2026PARK Styling

Sponseret

Stor Holte-salon udvider og indgår partnerskab

23.02.2026Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Wham bam hairapy - give your hair some serious love

19.02.2026Secret Hair Solution

Sponseret

Verdensnyhed fra Secret Hair Solution

16.02.2026Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Få opskriften på at skille sig ud som frisør

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Light side of life

Husk, der er altid noget at smile over som frisør! Kurset er for dig, der vil mestre lysning i både folie, frihånd og ”global” - med selvtillid og præcision.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Herlev

Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

16.03.2026

Sted

Roskilde

ZENZ
Kursus
Farvekursus Balayage

Bliv fortrolig med forskellige lysningsteknikker som balayage, babylights, ombré, teasylights og meget mere.

Dato

16.03.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023