Danske virksomheder laver flere sociale arrangementer

I 2023 arrangerede danske virksomheder flere events end tidligere, og tendensen ser ud til at fortsætte i år. Firmaarrangementerne bruges i stigende grad til branding og social kompensation for mere hjemmearbejde.

Foto: Evarto

”Vi kan se en stigning i antallet af bookinger per virksomhed, når vi kigger på tallene før og efter corona, og hyppigheden af sociale arrangementer stiger fortsat. Konkret er det steget fra er årligt gennemsnit på 1,3 arrangementer til 1,7 arrangementer. Nogle virksomheder holder færre og andre langt flere events end det”, fortæller Jesper Friis Bruun, der er stifter og medejer af Evarto, en platform for booking af fester, møder og konferencer.

Ifølge Evarto, blev der sidste år lavet bookinger for mere end 250 millioner kroner, og virksomheder booker generelt flere events på årsbasis.

Virksomheder giver arrangementer fremfor lønforhøjelse

Især inden for IT, ingeniør og håndværk er der travlt og hårdt brug for både at ansætte og fastholde medarbejdere, og derfor vælger mange virksomheder i de brancher at investere i det sociale for at gøre sig attraktive. Det mener rekrutterings- og HR-ekspert Lars Schou.

Foto: Evarto

”Man når til et punkt, hvor man ikke kan stramme lønskruen mere, til gengæld kan man så give nogle gode arrangementer, hvilket også er en del af brandingen af virksomheden”, siger Lars Schou og tilføjer: ”Mange virksomheder har desuden haft ekstra på firmafest-kontoen efter corona, og så skulle der bare gives gas. Det har højnet det generelle niveau, og mange har holdt kadencen”.

Hjemmearbejde skaber større socialt behov

Mere hjemmearbejde kan også være med til at give et minus på den sociale konto på arbejdspladsen. Ifølge Ballisagers Kandidatanalyse om danskernes arbejdsliv 2024 giver muligheden for hjemmearbejde 47 procent af danskerne en bedre work-life-balance, mens det dog samtidig får 22 procent til at føle sig mindre knyttet til deres kollegaer.

Hos virksomhederne er det hele 55 procent, der oplever, at fællesskabet og de sociale relationer på arbejdspladsen svækkes ved øget hjemmearbejde. Det viser en ny medlemsundersøgelse om fremtidens arbejde fra Dansk Industri.

”Selvom mange påskønner muligheden for at tilrettelægge deres arbejdstid selv blandt andet med hjemmearbejde, vil virksomhederne gerne samle deres folk og give dem fælles oplevelser, fordi det skaber en værdi, og det er man opmærksom på som aldrig før i HR-afdelingerne”, slutter Jesper Friis Bruun.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

10.03.2026hair.dk

Sassoon i København

10.03.2026hair.dk

Nõberu Stockholm indtager Danmark

09.03.2026Frisørland Hair and Body Care

Sponseret

Trend Tour 2026: En aften med teknik, kunst og frisørmagi – landet rundt

25.02.2026Trontveit

Sponseret

All About The Ladies samlede branchen i Aalborg

24.02.2026hair.dk

Ud af ”man cave’en” – ind i en ny æra for herrehår

17.02.2026hair.dk

Når plads bliver power

13.02.2026Icon Hair

Sponseret

ICON HAIR 20 ÅRS JUBILÆUM - JOIN THE BEACH PARTY

12.02.2026BIOSTHETIQUE A/S

Sponseret

La Biosthétique var med til Berlin Fashion Week

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Light side of life

Husk, der er altid noget at smile over som frisør! Kurset er for dig, der vil mestre lysning i både folie, frihånd og ”global” - med selvtillid og præcision.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Herlev

Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

16.03.2026

Sted

Roskilde

ZENZ
Kursus
Farvekursus Balayage

Bliv fortrolig med forskellige lysningsteknikker som balayage, babylights, ombré, teasylights og meget mere.

Dato

16.03.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023