2025 vil byde på færre konkurser

Efter et par år med store stigninger i antallet af konkurser vil der på en global skala være færre konkurser i 2025. Det spår Danmarks ledende kreditforsikringsselskab Atradius.

Foto: 123RF.com

Verden over vil færre virksomheder med al sandsynlighed dreje nøglen om næste år. Det er godt nyt for danske eksportvirksomheder, der kan handle mere sikkert med udenlandske handelspartnere. Men før det bliver bedre, vil det først blive værre på flere vigtige eksportmarkeder som Sverige, Italien, USA og Nederlandene. Her forventer Danmarks ledende kreditforsikringsselskab, Atradius, at konkurstallet fortsat vil stige i 2025.

I Danmark mener Atradius allerede nu, at der vil ske et fald i antallet af konkurser året ud. Antallet af udeblevne betalinger har været markant lavere i Q3 end i Q1 og i Q2. Det oplyser Atradius’ administrerende direktør Jesper Daugaard Faurby.

“I løbet af 2024 har vi oplevet, at antallet af konkurser er blevet mere stabilt, og med de nye positive rentemeldinger fra USA og en dansk økonomi, der performer rigtig godt, forventer vi, at antallet af konkurser vil være mærkbart lavere i de sidste måneder af 2024, end de var i de tre første kvartaler,” siger han.

Krigstrommer og rentesænkninger

Udviklingen er i høj grad afhængig af renteudviklingen, og at der ikke sker en eskalering af situationen i Mellemøsten. Begge dele kan nemlig gøre det dyrere for virksomheder at operere og ramme dem på arbejdskapitalen. Når det er sagt, så er den aftagende inflation - og de deraf afledte rentesænkninger - godt nyt for konkursudviklingen. Her er det imidlertid vigtigt at påpege, at der for mange virksomheder vil gå en rum tid, før effekterne kan ses på top- og bundlinje.

Atradius’ administrerende direktør Jesper Daugaard Faurby. Foto: Atradius

“Under COVID-pandemien var der masser af statsstøtte og et kunstigt lavt antal konkurser verden over. Efterfølgende skulle virksomheder betale lån tilbage, og de såkaldte zombievirksomheder, der blev holdt kunstigt i live på grund af COVID-midler, gik så konkurs,” siger Jesper Daugaard Faurby og understreger, at det vil have en positiv effekt i 2025, at erhvervslivet endelig er ude på den anden side af dette.

Efter COVID har de fleste markeder oplevet et konkursniveau, der oversteg det normale. Mens konkursniveaet forventes at falde igen i lande som Danmark, Sverige, Østrig og Canada, så er der også markeder som Storbritannien og Schweiz, hvor Atradius forventer, at antallet af konkurser vil forblive højere, end det var inden pandemien. Her vil der dermed tegne sig en ny normal.

“Alt i alt er der gode toner for 2025, når det kommer til konkurser. Hvis vi undgår nye globale kriser, tror vi i Atradius på, at man som dansk eksportør vil opleve, at der vil være en lavere risiko for at tabe penge på kredithandel næste år. Verden er dog foranderlig, så robust kreditstyrring vil fortsat være en vigtig nøgle til at undgå tab,” siger Jesper Daugaard Faurby.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

03.02.2026hair.dk

Danske virksomheder er klar til europæisk teknologi

02.02.2026hair.dk

SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed

30.01.2026hair.dk

Nye regler for fritidsjob giver mere fleksibilitet

29.01.2026hair.dk

Officielt miljømærke i markant vækst

28.01.2026PARK Styling

Sponseret

Salon M i partnerskab med Park Styling

28.01.2026hair.dk

Bruger du AI i din markedsføring?

27.01.2026Trontveit

Sponseret

Fra Vejgaard til Vesterhavet

19.01.2026hair.dk

Nyt lavpunkt: 2025 bød på færrest nystartede virksomheder i statistikkens historie

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Hair Couture Nordics
Launch
Nõberu relanceres i Danmark hos Hair Couture Nordics!

Hos Hair Couture Nordics er vores mission at blive den foretrukne niche brand-distributør i Norden, med nøje udvalgte brands som Balmain Hair, EAUde1974, Oliere Paris – og nu også Nõberu Stockholm.

Dato

04.02.2026

Tid

19:00

Sted

Søpavillonen, København

ZENZ
Kursus
Farvekursus NORDIC SHADES - Advanced

Udfold din kreativitet og bliv en del af fremtidens farveunivers med dette hands-on kursus i ZENZ’ non-oxidative og veganske hårfarvesystem, NORDIC SHADES.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

23.02.2026

Sted

Aalborg

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
Trend Tour SS26 - Point of creation

En aften med teknik, kunst og passion i verdensklasse Glæd dig til en aften, hvor saksen danser, kreativiteten får frit spil og farverne gløder. Vi inviterer dig ind i en verden af form, bevægelse og præcision sammen med Pivot Point & Micke Haglund.

Dato

23.02.2026

Tid

18:30

Sted

Næstved

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
Trend Tour SS26 - Point of creation

En aften med teknik, kunst og passion i verdensklasse Glæd dig til en aften, hvor saksen danser, kreativiteten får frit spil og farverne gløder. Vi inviterer dig ind i en verden af form, bevægelse og præcision sammen med Pivot Point & Micke Haglund.

Dato

24.02.2026

Tid

18:30

Sted

Odense

IdHAIR Company A/S
Kursus
Id Hair colour universe

Er du ny i IdHAIRs produkter eller trænger du til at få genopfrisket din farveteori, så din hverdag kan blive endnu nemmere?

Dato

25.02.2026

Tid

18:00

Sted

Rødovre

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023