Sassoon indtog København

500 frisører var samlet på Langelinie Pavillonen, da Park Styling inviterede Vidal Sassoon Academy til en inspirerende aften med teknik, håndværk og præsentation af den nye kollektion Interference.

Aftenens modeller. Foto: Park Styling

17.03.2026

Pia Finne, hair.dk

Der var fuld gang i den, da 500 frisører forleden var samlet til Sassoon Academy x Park Styling Look & Learn i den ikoniske Langelinie Pavillonen i København. Med udsigt til Den Lille Havfrue og Øresund dannede den historiske pavillon rammen om en aften, hvor håndværk, teknik og kreativ inspiration var i centrum.

På scenen stod nogle af de stærkeste navne fra Vidal Sassoon Academy: Mark Hayes, Senior International Creative Director, Danielle Harvey, UK Assistant Academy Creative Director, og Caroline Spencer, Senior Color Director, og sammen gav de de fremmødte frisører et sjældent indblik i de teknikker og tanker, der præger Sassoons arbejde i dag.

Det var 14 år siden Mark Hayes, Senior International Creative Director hos Sassoon sidst var i Danmark, og denne gang stod han på scenen til Sassoon Academy x Park Styling event. Foto: Park Styling

Det er hele 14 år siden, Mark Hayes sidst stod på en scene i København, og forventningerne i salen var tydelige. Men allerede fra de første klip stod det klart, at publikum var vidner til noget særligt.

”Vi har lige lanceret vores nyeste kollektion Interference i sidste uge, og faktisk er Danmark det allerførste sted, vi præsenterer den,” fortalte Danielle Harvey fra scenen.

Med både klip og farve blev kollektionen foldet ud foran publikum, mens teknikker, tankegang og detaljer blev forklaret trin for trin. For mange af de fremmødte frisører var det en sjælden mulighed for at komme helt tæt på Sassoons metode – en metode, der stadig bygger på det fundament, som Vidal Sassoon skabte: præcision, disciplin og en kompromisløs tilgang til håndværket.

”Men det allervigtigste for mig – og det har det altid været – er personen i stolen. At vedkommende er glad,” sagde Mark Hayes undervejs i præsentationen.

En ambition om at løfte faget

Bag arrangementet stod Park Styling, der med aftenen ønskede at samle branchen omkring inspiration, faglighed og udvikling.

Ifølge Anders Piper Laursen fra Park Styling var ambitionen klar fra begyndelsen.

CEO i Park Styling Kasper Piper Laursen bød velkommen. Foto: Park Styling

”Først og fremmest vil vi give vores saloner et højt fagligt niveau og ny inspiration til hverdagen i salonen. Frisørfaget udvikler sig hele tiden, og det er vigtigt for os at skabe et rum, hvor man kan blive fagligt udfordret og få nye idéer med hjem,” siger han.

Samtidig var ønsket også at give frisører i Danmark mulighed for at opleve nogle af verdens mest anerkendte teknikere arbejde helt tæt på.

”Mange i branchen efterspørger netop den mulighed – at kunne se nogle af de dygtigste frisører arbejde live og dele ud af deres erfaring og håndværk,” forklarer Anders Piper Laursen.

Interessen for arrangementet viste tydeligt, hvor stor appetitten er på faglig inspiration. Alle billetter blev udsolgt, før arrangementet overhovedet nåede at blive annonceret bredt.

”For os handler det også om fællesskab og stolthed omkring frisørfaget. Når indehavere og medarbejdere går derfra glade, motiverede og fulde af inspiration, så ved vi, at arrangementet har haft den effekt, vi håbede på,” siger han.

Salen var fyldt til bristepunktet med 500 forventningsfulde frisører. Foto: Park Styling

Den positive respons fra deltagerne bekræfter ifølge Park Styling, at der er stor værdi i at samle branchen og sætte fokus på det håndværk, som frisørfaget bygger på.

Hår som struktur

Aftenens faglige højdepunkt var præsentationen af Sassoon Academys nye kollektion Interference, der blev lanceret internationalt i begyndelsen af marts 2026.

Kollektionen udfordrer den traditionelle opfattelse af hår som udsmykning og arbejder i stedet med hår som en strukturel form – et materiale, der kan formes, brydes og rekonstrueres.

Inspirationen kommer blandt andet fra den japanske designer Yohji Yamamotos designfilosofi om “deconstruction of the essential”, hvor det essentielle i en form brydes ned for at skabe nye visuelle udtryk. Samtidig trækker kollektionen på den japanske Ma-filosofi, der arbejder med negativt rum og bevidst fravær som en aktiv del af designet.

Resultatet er frisurer, hvor tomrum, asymmetri og uventede linjer bliver lige så vigtige som selve hårets form.

Danielle Harvey, UK Assistant Academy Creative Director, og Caroline Spencer, Senior Color Director var også på scenen. Foto: Park Styling

Kollektionen refererer også til Op Art – den kunstretning, der arbejder med optiske illusioner og visuelle forstyrrelser. I hår oversættes det til retningsbestemte skilninger, brudte linjer og strategisk placerede sektioner, der skaber optisk spænding og bevægelse.

Udtrykket er både råt og kontrolleret på samme tid. Silhuetterne brydes op, og håret får lov til at fragmentere og skabe en bevidst uorden, der giver et levende og dynamisk udtryk.

Samtidig er teknikken stadig kernen i arbejdet. De avancerede klippeteknikker og præcise farveplaceringer er udviklet til professionelle frisører, der ønsker at arbejde med hår på et højt teknisk niveau.

Et stærkt fundament

Selvom kollektionen peger fremad og udfordrer traditionelle former, er fundamentet stadig det samme, som Vidal Sassoon byggede sit navn på: disciplin, teknik og respekt for håndværket.

Det var også et budskab, der gik igen gennem hele aftenen.

For de 500 frisører i salen var det ikke kun en aften med nye trends og visuelle indtryk – men en påmindelse om, at frisørfaget først og fremmest handler om teknik, præcision og konstant udvikling. Og hvis stemningen i Langelinie Pavillonen var nogen indikator, er ambitionerne i den danske frisørbranche langt fra blevet mindre. Tværtimod.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Mark Hayes på scenen. Foto: Park Styling

Caroline Spencer, Senior Color Director. Foto: Park Styling

Foto: Park Styling

Teamet backstage jeg Jesper Buch i front. Foto: Park Styling

Jesper Buch er udover at drive sin egen salon også artdirector hos PARK. Foto: Park Styling

Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Sassoon Interference. Foto: Park Styling

Relateret indhold

28.04.2026hair.dk

Farve på fremtiden

23.04.2026Icon Hair

Sponseret

Icon Hair tilføjer flere store profiler til programmet

21.04.2026hair.dk

Autenticitet og et sundt look er den nye luksus

20.04.2026IdHAIR Company A/S

Sponseret

IdHAIR fylder 40 år – og du er inviteret til branchens vildeste fest!

14.04.2026Icon Hair

Sponseret

Tina Mackinder gæster vores 20 års jubilæum

14.04.2026Icon Hair

Sponseret

Vi er nomineret til Danish Beauty Award 2026!

31.03.2026hair.dk

En mentor er en god investering som salonejer

30.03.2026Icon Hair

Sponseret

Seks scener, globale artister og VIP-fest: Kom med O&M til Kroatien!

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Secret Hair Solution
Kursus
Et kursus i hvordan i special fremstiller et hårdel eller paryk

Lær at lave din egen paryk eller Hårdel

Dato

04.05.2026

Tid

10:00

Sted

Esperlundvej 6, 8653 Them

IdHAIR Company A/S
Kursus
Street fashion evening

Instagram er blevet vores digitale legeplads – fyldt med billeder, videoer og uendelig inspiration. Dagens trends handler ikke kun om farver og sæson – de handler om stemning, udtryk og hvordan vi hele tiden bliver inspireret i at udtrykke præcis den stil og type man vil være.

Dato

04.05.2026

Tid

18:00

Sted

Rødovre

IdHAIR Company A/S
Kursus
Street fashion evening

Instagram er blevet vores digitale legeplads – fyldt med billeder, videoer og uendelig inspiration. Dagens trends handler ikke kun om farver og sæson – de handler om stemning, udtryk og hvordan vi hele tiden bliver inspireret i at udtrykke præcis den stil og type man vil være.

Dato

06.05.2026

Tid

18:00

Sted

Lystrup

ZENZ
Kursus
Farvekursus NORDIC SHADES - Advanced

Udfold din kreativitet og bliv en del af fremtidens farveunivers med dette hands-on kursus i ZENZ’ non-oxidative og veganske hårfarvesystem, NORDIC SHADES.

Dato

11.05.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HAIR CONTRAST Certificering

Vil du lære at skabe håret, som alle kvinder drømmer om? På vores Hair Contrast certificeringskursus lærer du, hvordan du tilbyder dine kunder smukt, holdbart og ikke mindst naturligt extensionshår.

Dato

18.05.2026

Tid

09:00

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Mens cut

Hands on med Kevin Skov og Stig Bo Andersen

Dato

18.05.2026

Tid

10:00

Sted

Lystrup

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023