Ny taskforce til kamp mod ulovlige produkter online

Taskforcens opgave bliver at styrke samarbejdet og indsatsen i forhold til udfordringer relateret til onlineplatforme på tværs af myndigheder og organisationer i Danmark

Foto: 123RF.com

Flere og flere danskere tyer til store onlineplatforme som fx Temu og Shein, hvis der skal købes nyt legetøj eller elektronik.

I flere tilfælde lever produkterne dog ikke op til gældende EU-regler med fare for at udgøre en sundheds- eller sikkerhedsmæssig risiko og uden at platformene har noget ansvar.

Derfor besluttede regeringen for nylig at nedsætte en taskforce på tværs af myndigheder og organisationer, der skal danne fælles front i kampen mod salget af farlige produkter på onlineplatforme. Det er Sikkerhedsstyrelsen, der skal lede Taskforcen, som nu er klar til at starte sit arbejde.

Erhvervsminister Morten Bødskov siger: ”Vi vil ikke tolerere salg af ulovlige og farlige produkter i Danmark. Uanset om du handler i din lokale skobutik eller på nettet, skal du som forbruger kunne stole på det produkt, du køber. Udfordringerne med de her platforme spænder bredt og løses ikke alene. Det er afgørende at samle alle relevante myndigheder og interessenter for at udveksle erfaringer og løsninger. Jeg ser derfor frem til arbejdet i taskforcen, så danskerne kan føle sig trygge, når de handler, uanset hvor produkterne sælges.”

Foruden Sikkerhedsstyrelsen består taskforcen af følgende myndigheder og organisationer:

Erhvervsministeriets departement: 

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen

Erhvervsstyrelsen

Patent- og Varemærkestyrelsen

Digitaliseringsministeriet og Digitaliseringsstyrelsen

Miljø- og Ligestillingsministeriet og Miljøstyrelsen

Justitsministeriet

Skatteministeriet og Toldstyrelsen

Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri samt Fødevarestyrelsen

Indenrigs- og Sundhedsministeriet samt Lægemiddelstyrelsen

Forbrugerrådet Tænk

Dansk Erhverv

Dansk Industri

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

27.01.2026Trontveit

Sponseret

Fra Vejgaard til Vesterhavet

19.01.2026hair.dk

Nyt lavpunkt: 2025 bød på færrest nystartede virksomheder i statistikkens historie

15.01.2026hair.dk

Outsourcing, innovation og globalt udsyn

14.01.2026hair.dk

Skandinaviens konkursår 2025: Tre lande – tre virkeligheder

13.01.2026hair.dk

Når skønhedsbranchens vækst ikke længere er gratis

13.01.2026hair.dk

Medarbejderens ansvar ved snevejr

12.01.2026hair.dk

Ny undersøgelse: Stor bekymring for cybertrusler blandt danske virksomheder

09.01.2026hair.dk

I 2026 skal sigtekornet stilles skarpt på administrative byrder

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023