Danmarks første AI-podcast om arbejdsmiljø

”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA” skal give fagfolk mulighed for hurtigt at blive opdateret på ny viden og gode råd fra NFA om et sundt og sikkert arbejdsmiljø. Den nye podcastserie er skabt ved hjælp af kunstig intelligens, men lever stadig op til høje krav om troværdighed og kvalitet.

Foto: NFA

At holde sig opdateret på den nyeste viden om arbejdsmiljø kan være en udfordring i en travl hverdag. Med den nye podcastserie ”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA” vil Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) gøre det lettere at få viden, gode råd og indsigter om et sundt og sikkert arbejdsmiljø. 

Hver episode varer cirka fire minutter og formidler et forskningsresultat eller relevant arbejdsmiljøtema. Det første afsnit er netop udkommet. Lyt til det her

Den nye podcastserie bliver produceret med hjælp fra kunstig intelligens (AI), så NFA kan udkomme med flere podcast, som kan lyttes på vej i bilen, på cyklen eller i færd med madlavningen. 

”Vi har et mål om at udnytte de digitale potentialer til at bringe vores forskning tættere på dem, der kan bruge den i praksis. Kunstig intelligens har et stort potentiale på flere planer inden for forskning, og i vores kommunikation kan det hjælpe os med at producere podcasts hurtigere og dermed bringe vigtig viden ud til endnu flere,” siger Rikke Thoning Solaas, vicedirektør for NFA. 

Høje krav til troværdighed og kvalitet

De nye, korte AI-podcasts er et supplement til NFA’s normale podcastproduktioner, hvor forskere, praktikere og andre fagpersoner sætter fokus på større arbejdsmiljøtemaer – uden brug af kunstig intelligens.

Målgruppen for ”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA” er arbejdsmiljøprofessionelle såsom arbejdsmiljørepræsentanter (AMR), rådgivere, tilsynsførende, ledere, undervisere og HR-medarbejdere. 

I det nye format hjælper kunstig intelligens blandt andet med at generere manuskript og de to værters stemmer. Men alt indhold redigeres og kvalitetssikres fortsat af NFA’s forskere og kommunikationsmedarbejdere, så faglighed og troværdighed sikres.

”Kunstig intelligens er en hjælpende hånd i produktionen ved at stå for lyd og til at effektivisere den redaktionelle proces. Men alt materiale gennemgås manuelt for at sikre, at budskaber og begreber gengives korrekt. Vi sætter store krav til kvalitetstjek af de produkter, som kunstig intelligens hjælper med, så vi fastholder den høje troværdighed, vi har – og skal have – som forskningsinstitution,” siger Rikke Thoning Solaas.

Ny måde at ramme flere

Rikke Thoning Solaas håber, at podcasten kan være et eksempel på, hvordan AI kan bruges til at bringe forskning ud til flere. Podcastene har også været forbi en gruppe testlyttere, som har taget godt imod det nye tiltag. 

”Vi har arbejdet systematisk med at teste og finjustere de ny podcasts, og vi håber, at lytterne vil blive glade for at få mere endnu viden fra NFA direkte i øregangen,” siger Rikke Thoning Solaas.

De nye AI-podcasts kan lyttes via NFA’s Godt Arbejde-podcast, som kan findes på NFA’s hjemmeside og de mest brugte podcastplatforme såsom Apple Podcast og Spotify.

Fakta om NFA's AI-podcast

  • ”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA” er udviklet af NFA.
  • Podcasten er produceret med hjælp fra kunstig intelligens, men alt indhold er redigeret og kvalitetssikret af NFA’s forskere.
  • Podcasten kan høres på nfa.dk/podcast og bl.a. Apple Podcasts og Spotify.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

01.05.2026hair.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

29.04.2026hair.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

28.04.2026hair.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

24.04.2026IdHAIR Company A/S

Sponseret

IdHAIR køber Pact Nordic – forener skala, koncepter og stærke brands i frisørbranchen

23.04.2026hair.dk

Offline betalinger kan holde salget i gang ved nedbrud

22.04.2026hair.dk

Stort uudnyttet jobpotentiale blandt MENAPT-indvandrere

22.04.2026Trontveit

Sponseret

Trontveit lancerer The Premium Club – et eksklusivt univers for Danmarks mest ambitiøse frisører

20.04.2026hair.dk

USA-blokade kan øge omkostninger for danske virksomheder

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Secret Hair Solution
Kursus
Et kursus i hvordan i special fremstiller et hårdel eller paryk

Lær at lave din egen paryk eller Hårdel

Dato

04.05.2026

Tid

10:00

Sted

Esperlundvej 6, 8653 Them

IdHAIR Company A/S
Kursus
Street fashion evening

Instagram er blevet vores digitale legeplads – fyldt med billeder, videoer og uendelig inspiration. Dagens trends handler ikke kun om farver og sæson – de handler om stemning, udtryk og hvordan vi hele tiden bliver inspireret i at udtrykke præcis den stil og type man vil være.

Dato

04.05.2026

Tid

18:00

Sted

Rødovre

IdHAIR Company A/S
Kursus
Street fashion evening

Instagram er blevet vores digitale legeplads – fyldt med billeder, videoer og uendelig inspiration. Dagens trends handler ikke kun om farver og sæson – de handler om stemning, udtryk og hvordan vi hele tiden bliver inspireret i at udtrykke præcis den stil og type man vil være.

Dato

06.05.2026

Tid

18:00

Sted

Lystrup

ZENZ
Kursus
Farvekursus NORDIC SHADES - Advanced

Udfold din kreativitet og bliv en del af fremtidens farveunivers med dette hands-on kursus i ZENZ’ non-oxidative og veganske hårfarvesystem, NORDIC SHADES.

Dato

11.05.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HAIR CONTRAST Certificering

Vil du lære at skabe håret, som alle kvinder drømmer om? På vores Hair Contrast certificeringskursus lærer du, hvordan du tilbyder dine kunder smukt, holdbart og ikke mindst naturligt extensionshår.

Dato

18.05.2026

Tid

09:00

Sted

Pårup

IdHAIR Company A/S
Mens cut

Hands on med Kevin Skov og Stig Bo Andersen

Dato

18.05.2026

Tid

10:00

Sted

Lystrup

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023