Lav et værdikæde-tjek

Skal din virksomhed arbejde med cirkulær økonomi i værdikæden?

Foto: jj ying on unsplash

Som en del af programmet Closing Loops, der bl.a. medfinansieres og drives af EU og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, landets Erhvervshuse, Teknologisk Institut og Lifestyle & Design Cluster tilbydes en række virksomheder støtte til afklaring af et cirkulært samarbejde gennem et Værdikæde-tjek.

Målet er at få et professionelt blik på virksomhedens muligheder for at blive en del af et værdikædesamarbejde, og at finde cirkulære løsninger og sammen minimere ressourceforbruget og affaldsmængderne i værdikæden.

Der er en række krav af enten lovgivningsmæssig eller markedsmæssig karakter til virksomheder, der ønsker at indgå i cirkulære værdikæder.

Disse krav skal sikre gennemsigtighed, troværdighed og tillid i hele værdikæden, og kan medføre behov for tests og certificeringer. Derfor er hurtig afklaring, test og dokumentation vigtig for at kunne komme godt i gang med det cirkulære arbejde.

Med et Værdikæde-tjek indgår virksomheden et afklaringssamarbejde med en anden virksomhed, vidensinstitution eller en ekstern rådgiver. Her afdækkes det, om potentialet for et værdikædesamarbejde er til stede ift. en konkret udnyttelse af en eksisterende ressourcestrøm.

Værdikæde-tjekket kan være indgangen til at stå stærkere og mere afklaret, når den nye pulje til værdikædesamarbejder i Closing Loops skydes i gang.

Siden sidste år er 26 værdikædesamarbejder sat i gang.

Det får du mulighed for i et Værdikæde-tjek:

  • Søg et samarbejde med en relevant partner, hvor I afklarer, om ideen til nye løsninger, produktet eller virksomhedens services er relevante
  • Undersøg og afklar om der f.eks. er lovkrav, certificeringer, dokumentation mm., som skal på plads, før I søger et værdikædesamarbejde 
  • Søg op til 115.000 kr. i samlet budget pr. SMV (heraf max 70% i støtte)
  • Mulighed for at deltage i tværgående aktiviteter, der giver dig konkret viden om cirkularitet 

Krav til ansøger:

  • Der skal indgå minimum 2 partnere i en ansøgning, hvoraf minimum 1 skal være en SMV (1-249 ansatte)
  • Projektet kan vare op til 4 måneder
  • En relevant problemstilling skal søges afklaret
  • Et fremtidigt værdikædesamarbejde skal spare CO2 
  • Et fremtidigt værdikædesamarbejde skal spare affald
  • Gennemførsel skal være sandsynlig 

Deadlines for ansøgning om Værdikæde-tjek er:
2. september 2024 (Du får svar 4-6 uger efter) og 2. december 2024 (Du får svar 4-6 uger efter). 

Du kan læse mere om Værdikæde-tjek på www.closingloops.dk

Worldline

Sponseret

Kan en frisør fra Fyn tjene 7.000 kr. på en time?

Relateret indhold

29.05.2025hair.dk

SMV-analyse af den offentlige sagsbehandling

27.05.2025hair.dk

Ny lukkelov skal styrke butiksliv og udvikling i lokalsamfund

27.05.2025hair.dk

Bymidterne er under transformation: Vi skal skabe liv

23.05.2025ByWe

Sponseret

Nyhed! ByWe lancerer ny webshop

23.05.2025hair.dk

Plastindustrien siger ja tak til regulering af kemi i plast

23.05.2025hair.dk

SMVdanmark: Gode takter fra EU – nu skal der leveres

22.05.2025hair.dk

Nu strammes loven om miljømarkedsføring og grønne mærker

21.05.2025hair.dk

SMV-tilskud til styrkelse af kriseberedskab

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
ByWe
Kursus
A Pep Talk

Succes som Frisørejer – Vejen til En Stærkere Salon

Dato

02.06.2025

Tid

18:00

Sted

ByWe, Virkeholm 3B, 2730 Herlev

ByWe
Kursus
A pep Talk

Succes som Frisørejer – Vejen til En Stærkere Salon

Dato

03.06.2025

Tid

18:00

Sted

Højmarksvej 82, 8723 Løsning

RiiStyle Academy
Kursus
Opsætninger - hands on kursus

"Basis" er skræddersyet til dig, som ønsker ny inspiration, teknikker og i særdeleshed at udvikle selvsikkerhed i opsætningsprocessen. På dette niveau har vi fokus på frisurens grundelement - basen. At sikre opsætningens holdbarhed samt en lækker finish, så du kan style frisurer som holder hele dagen og natten med.

Dato

04.06.2025

Tid

09:00

Sted

Skødstrup/Århus

Trontveit
Kursus
Intensiv Elev Weekend kursus - Aalborg

Kalder alle FRISØRMESTRE. Vil du hurtigøre dygtigheden af din elev? Sørge for at din elev ikke koster, men tjener penge til salonen, men har ikke altid tid? Så læs med her...

Dato

15.08.2025

Sted

Nørremarksvej 32, 9270 Klarup

PARK Styling
Kursus
Curly Girl- kursus med Mette Rose - Hemmeligheden bag smukke krøller

Lær Curly Girl-metoden og få ny viden om PARK-produkterne. Mette Rose, Danmarks første Curly Master certificeret af det prestigefyldte kursus i New York, inviterer dig til at dykke ned i den.

Dato

22.09.2025

Tid

17:30

Sted

Kolding

PARK Styling
Kursus
Color & Content: Farveteknikker, gloss og sociale medier

Bliv dygtigere i glossing- og farveteknikker, PARKs farveteori og sociale medier. Lær at lave smukke reels/content af dit arbejde.

Dato

23.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kolding

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023