Juelsminde-frisør indgår partnerskab med Park Styling

Den erfarne frisør Diana Valentin laver et samarbejde med Park Styling, som er et professionelt fællesskab for selvstændige frisører, hvor de deles om blandt andet en skånsom produktserie og efteruddannelse.

Foto: Diana

1. maj bliver Diana i Juelsminde til Park By Valentin. Det sker, når Diana Valentins salon bliver en del af fællesskabet i Park Styling. Der sker ingen ændringer i dagligdagen, Diana tilbyder fortsat at køre ud til kunderne. Diana vendte sidste vinter tilbage til frisørfaget efter ellers at have forladt det seks år forinden. Således havde hun en større salon i Juelsminde fra 2004 til 2017, hvor hun trak stikket på grund af stress. Herefter havde hun et år som ansat i en anden salon, men valgte så helt at forlade frisørfaget. Men gammel kærlighed ruster som bekendt ikke.

”Jeg plejer at sige, at jeg er vendt hjem til frisørfaget, og jeg er helt vildt glad for, at jeg har samlet saksen op igen. Efter at have været væk i nogle år er jeg meget sulten efter at genopdage og udforske faget igen, og her er Park Styling med helt fremme, hvad angår både trends og produktudvikling. Samtidig ser jeg også frem til at få en masse kollegaer, der ligesom jeg er selvstændige, og som jeg kan udveksle erfaringer med,” siger Diana Valentin, indehaver af Park By Valentin.

Sammenhold med fokus på bæredygtighed

Diana Valentins salon er nu en del af det professionelle frisørfællesskab Park Styling, der stammer fra Kolding, og som på få år er blevet Danmarks mest udbredte frisørkoncept. Ligesom de andre over 100 saloner i Park Styling er Diana Valentin selvstændig frisør, men nyder godt af de fordele, som et kollegialt sammenhold giver. I Park Styling deles de om driftsforhold, efteruddannelse og lignende. Eksempelvis har de en skånsom produktserie med naturlige ingredienser, der ikke indeholder parabener og uigennemsigtige E-numre, og som kun forhandles i saloner og på fællesskabets webshop. Desuden har de som de første i Norden indført returpant på emballagen, så kunderne får 20 kroner retur, når de afleverer den tomme emballage igen. 

For yderligere information

  • Kontakt: Diana Valentin, indehaver af Park By Valentin, på tlf. 50 10 49 42
  • Besøg: www.parkstyling.dk

Om Park Styling

Park Styling, der fokuserer på bæredygtighed, vil være den mode- og kvalitetsbevidste frisørkundes førstevalg samt branchens mest attraktive arbejdsplads for ambitiøse frisører. Vores fælles passion er hår og hårpleje med fokus på de internationale hårtrends, bæredygtighed og egne eksklusive produkter med naturligt indhold, som er gennemtestet og godkendt af frisørerne selv.

Park har et sundt, professionelt og inspirerende fællesskab blandt alle saloners medarbejdere og indehavere. Kontinuerlige kurser under eget internationalt akademi sikrer højeste faglighed, fremtidig udvikling og konkurrencedygtighed.

Park Styling har hovedkvarter i Kolding og er Nordens hurtigst voksende frisørfællesskab med over 100 saloner fordelt på mere end 80 danske byer samt Tyskland, Norge, Sverige og Færøerne.

Mere fra...

22.04.2025PARK Styling

Sponseret

Juelsminde-frisør indgår partnerskab med Park Styling

01.04.2025PARK Styling

Sponseret

Christina bliver District Manager for Jylland og Fyn!

01.04.2025PARK Styling

Sponseret

PARK samler alle i branchen: Over 200 frisører til inspirerende kursusaften

24.03.2025PARK Styling

Sponseret

PARK vinder pris ved Global Beauty Awards 2025 🏆

18.03.2025PARK Styling

Sponseret

7,5 tons tom PARK emballage indsamlet i 2024!

04.03.2025PARK Styling

Sponseret

Kun 3 uger til næste store kursus i Odense og Viborg! Tilmeld dig nu

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023