Bekymrende stigning i konkurser i Danmark

23 pct. flere virksomheder gik konkurs i juli 2024 end sidste år på samme tid

Nye tal viser en bekymrende stigning i antallet af konkurser i Danmark for juli måned. Foto: 123RF.com

Nye tal viser en bekymrende stigning i antallet af konkurser i Danmark for juli måned. Ifølge de nyeste data fra Creditsafe gik 389 virksomheder konkurs i juli, hvilket er en stigning på 23% sammenlignet med samme periode sidste år, hvor kun 317 virksomheder gik konkurs.

På trods af den markante stigning i juli viser de samlede tal for året hidtil en lille forbedring. I perioden januar til juli 2024 har 2840 virksomheder indgivet konkursbegæring, hvilket er en reduktion på 4% i forhold til samme periode sidste år, hvor 2961 virksomheder gik konkurs.

Regionale forskelle i konkursdata

Ser man på de regionale forskelle, viser data, at fire ud af fem regioner oplevede en stigning i antallet af konkurser. Syddanmark og Hovedstaden var hårdest ramt med stigninger på henholdsvis 73% og 36%. Midtjylland skiller sig ud som den eneste region, der oplevede et fald i konkurser, med en reduktion på 14%.

Denne udvikling fremhæver de udfordringer, som mange danske virksomheder står overfor i den nuværende økonomiske situation. Det er vigtigt at følge disse tendenser tæt for at kunne støtte og vejlede erhvervslivet gennem vanskelige tider, siger Morten Kofoed-Larsen, Country Manager Creditsafe Danmark.

Juli måned var også præget af et fald i antallet af nystartede virksomheder. Kun 4261 nye virksomheder blev registreret, hvilket er et fald på 29% sammenlignet med samme måned sidste år.

Skandinavisk oversigt

Norge: Moderat stigning i konkurser i juli. Juli er traditionelt set en relativt rolig måned på konkursfronten og er også i år måneden med færrest konkurser. Samtidig ser vi, at udviklingen fra maj og juni fortsætter, med en moderat konkursstigning sammenlignet med sidste år. 233 norske selskaber gik konkurs i årets syvende måned, en stigning på 13% sammenlignet med 206 konkurser i samme periode sidste år. Dermed følger juli den samme udvikling som i maj og juni, hvor vi så en stigning på henholdsvis 13% og 9%.

Sverige: Rekordhøjt antal konkurser i juli. Efter to år med konkursstigning hver måned står juli for endnu en rekordmåned. I alt gik 684 aktieselskaber konkurs, en stigning på 14% sammenlignet med samme periode sidste år. Dette markerer det højeste antal konkurser for juli måned i over 30 år. Konkursniveauet i Sverige er fortsat højt, og en bedring ventes først mod slutningen af året. Den største stigning i juli ses inden for industri, bilforhandlere og ejendomsselskaber.

hair.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Relateret indhold

13.03.2026hair.dk

Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod formueskat

12.03.2026hair.dk

Grønne udsagn var vildledende

11.03.2026hair.dk

Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn

10.03.2026hair.dk

Færre danske virksomheder går konkurs

09.03.2026hair.dk

SMV’er bakker op om juniormesterlære

09.03.2026hair.dk

Forbrugerne famler i kemijunglen

06.03.2026hair.dk

Nye regler om løngennemsigtighed på vej

05.03.2026hair.dk

70 pct. af virksomhederne bruger nu AI

Events

Se alle
Frisørland Hair and Body Care
Kursus
GLYNT Shadows master

Få styr på farverne og boost din faglige power. Dette kursus guider dig sikkert igennem principperne bag hårfarvning og giver dig en solid forståelse for GLYNT Shadows-farvesystem.

Dato

09.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Knowledge master & base coat

Oplev evo – fra farveforståelse til stylingmagi!

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Herlev

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
HÅROLOGI Color foundation

Bliv tryg i dine farvevalg og styrk din faglige selvsikkerhed Dette kursus er designet til dig, der ønsker en grundig introduktion til Hårologis farveunivers. Vi dykker ned i både teori og teknik og giver dig redskaberne til at arbejde professionelt, kreativt og sikkert med Hårologis farvesystem.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

Pårup

Frisørland Hair and Body Care
Kursus
EVO Light side of life

Husk, der er altid noget at smile over som frisør! Kurset er for dig, der vil mestre lysning i både folie, frihånd og ”global” - med selvtillid og præcision.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Herlev

Trontveit
Kursus
All About The Ladies Kursus

Er du klar til en aften fyldt med inspiration, faglig fordybelse og masser af nye idéer til dit arbejde i salonen? Så kom med til en helt særlig Look and Learn-session med vores fantastiske teknikere Minna Trontveit Jensen og Marianne Blomstrøm.

Dato

16.03.2026

Sted

Roskilde

ZENZ
Kursus
Farvekursus Balayage

Bliv fortrolig med forskellige lysningsteknikker som balayage, babylights, ombré, teasylights og meget mere.

Dato

16.03.2026

Tid

09:00

Sted

Thoravej 7 st, 2400 Kbh. NV.

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023