Nu hvor foråret er kommet, er det tid til at varme op til et nyt look – men hvad er det der rykker?
Asymmetrien lever stadig, til kvinder såvel som til mænd. Vi vil se kortere længder og frisurer, men med tydeligt afrundede linjer. Der vil være lange hårpartier der falder over kæbe-og hagepartiet i den ene eller begge sider. Nakken er kortere og ofte gradueret.
Strukturen i håret vil fokusere på et mix af krøller og bølger. Håret skal være i bevægelse, lidt a la boheme agtigt. Krøllerjernet er tilbage!
Der skal små ændringer til for at live din farve op. Det kan være din egen farve der skal være en tone lysere eller mørkere, et touch af opfriskning. Brunetter kan udtrykke deres farve med en undertone af kastanjebrun eller kanel, mens rødhårede vil have gyldne undertoner. De kolde og lyse askefarver vil vinde mere frem end de gyldne lyse.
Pandehåret vil stadig være i mange varianter, dog overvejende grafisk. Den gode ting ved pandehåret er, at det hjælper til med at understrege din klip og din personlighed. Pandehår eller ej, modetrend eller ej – spørg din frisør til råds.
Klik på det antal stjerner du synes artiklen skal have
Tip en ven Kommenter / Rate artikel